bugün

lisedeyken saçları örgülü, yüzü bir gram makyaj görmemiş, bol sivilceli, hafif şişmanca yani kısaca pek rağbet görmeyen kızların üniversite sınavını kazanıp başladıktan sonra bir sülün misali serpilmesi, tığ gibi incecik oluverip sen neymişsin diye düşünmemize yol açtığı durumdur.

ya bilmiyorum ama bana lisedeki bütün kızlar üniversite sonrası güzelleşmiş gibi gelmişti. çünkü o yıl -ki 2000 den bahsediyorum- kazanamayanlar hala çirkinliklerine devam etmekteydi. bunlar da ertesi yıl kazanmış ve güzelleşme evrimini bir sene gecikmeli de olsa tamamlayabilmişlerdi.

ayrıca lisede çok popüler olan kızlarda da bi çirkinleşme, bi kendini salma, bi kilo alma falan noluyoruz dedirtir adama. sen nasıl bu hale geldin kızım.

bu tesbitimi yıllarca pek çok platformda pek çok arkadaşımla paylaştım ve hep benzer duygu ve düşüncelerle karşılaştım.

(bkz: sen ne dersin sözlük)
kendini baskalaştırma bukalemun gibi renk degiştirme.
oldugu gibi gorunmekten korkma.
güzelleşme istegi.
erkeklere hoş gorunme erkek tavlama yollarından biri.
idiot tarzı kızların yakısı kalmaz tavırları.
aslında eskiden de güzel olupta sonradan sosyal hayata uyum sağlamak adına dış görünümünü insanları beğenilerine göre değiştiren,düzenleyen kadındır.

bu bir ilizyondur.kendini kandırmaktır."güzelleşmek" toplumsal statü için toplumun benimsediği beğeni kalıplarına hapsolmaktır.
(bkz: anne ben tespit yaptim)
üniversite giriş sınavı stresinden yırttıkları içindir.
*
Gelişmeleri ve kendilerine bakmalarıyla alakalı durum.