bugün

Pek sık karşılaşılmasıda lise'de karne görmeye alışan aile büyüklerinin (genelde 65 yaş üstü)üniversitenin birinci dönem sonu sorduğu, gülümseme sebebi bir sorudur. karnemi kaldı dede, anne, baba, anane, babanne gibi cevaplar verilmesi muhtemeldir.
akrabasının yada tanıdığının çocuğunun kaçıncı sınıfta okuduğundan pek haberi olmayan bireylerin, sırf adet yerini bulsun diye sordukları sorulardır.
adamın karne ne demek diye sormasına sebebiyet verebilir, zira vize denen hede sağlığa çok zararlıdır.
iyi selamı var, o nasılmış? diye sordu şeklinde cevap verilise durumdur. (bkz: yurdum insanı)
o anda insan bir karnesi olsun ister.*
takdir aldım efendim kırmızı kurdaleye takılı bir de nazar boncuğu vardı üstelik.
karne olayını hafızadan neredeyse silmiş öğrenciye inatla hatırlatılması durumudur. önce bir afallayıp "he, ne, karne mi?" gibi tepkiler verilebilir. sonrasında durum idrak edilir ve "hee notları diyorsun, iyi ya bir sorun yok" diyerek geçiştirilir. daha açıklanmayan notları, alttan ders alma durumunu açıklamaya insanın sabrı yetmez, mecali kalmaz.
gayet mantıklı bir soru. her dönem sonunda alın bir transkript, soranlara gösterin. üniversitenin ilk senesinde bu soruyla karşılaşır karşılaşmaz karne ne yeaa diye tepki vermeyin nenenize ve dedenize.