bugün

okumayın. tutan mı var?
okumayarak çok ama çok daha başarılı olabilirsiniz. hatta lise bile fuzuli bence. ancak eğitimsizlik değil kastım kendinizi eğitmeyi iham etmeyerek bence ne üni ne de lise gerekli.
aklım olsa liseye gideceğime kendimi geliştirir başka işler yapardım.
Bazen piyasanın aranan uzman elemanı olabilmek üni okumaktan daha zor ve daha kıymetli olabilir.
okumak zorunda degilsin elbette. istemiyosan okumazsin. ama kendini gelistirmez, bi alanda uzmanlasmazsan derenin kenarindaki tasin ustundeki yosundan farkin kalmaz... oylesine var olursun..
istemeseler de okumalarıdır. üniversite okuyanın özgüveni ile okumayanın ezikliği, üniversitede hiçbir şey öğrenmemiş olsa bile hayatını etkileyecektir. kendini çok geliştirmiş ve üniversitenin vereceğinden daha çok şey öğrenmiş bir insan bile, üniversitede bünyesine hiçbir katkı sağlamamış, sadece zaman harcamış bir insanın karşısında kendisini ezik hisseder. bakınız, "bile" dedim. yani buradaki "bile" kelimesi hayati önem taşır. bu cümleden güç alarak, üniversitelerin hiçbir şey öğretmediği, her şeyin boş olduğu gibi bir söyleme girilmemeli. üniversiteler sadece görünüşte insana bir şey katıyormuş gibi olmak zorunda değildir. üniversiteler insana gerçekten çok şey kazandıra da bilir. kazandırmaya da bilir. bu kişinin fırsatları nasıl değerlendirdiği ile ilişkili bir konu. demek ki, öyle veya böyle; üniversite okumaya gücü yeten okumalıdır. bilgi için okumalıdır, meslek için okumalıdır, prestij için okumalıdır veya hiç değilse sırf kendini iyi hissetmesi için, ezik gibi görmemesi için ve toplumda itilip kakılmaması için okumalıdır. ama okumalıdır. nokta.
Babanizdan dedenizden bir şey kalmamışsa hiç artislik yapıp "ben üniversite olmayacağım yeaaa" demeyin. Adamın ağzına sicarlar. Üniversite mezunu bile zor iş buluyor lan. Bulamıyor bile hatta. Gidiyor yüksek lisans filan yapıyor. Belki iş bulma ihtimalim artar diye. Okuyun üniversitenizi efendi gibi. Artislige gerek yok.