bugün

ülkemizdeki en büyük problemin başında trafik geliyor. normal şartlarda istanbul'dan ankara'ya 3-5 saatte gidiyorsan, istanbul'un bir ucundan diğerine 3-5 saatte gidemediğin oluyor haliyle başlıyorsun sövmeye.

-amk dingilleri. çözemediler gitti trafiği. bu ne lan her gün her gün.

işin garibi insan çalıştığından fazla yollarda yoruluyor. amk trafiği hakikaten çekilmeyecek boyutta. bunun belli başlı sebepleri var tabi.

http://galeri.uludagsozlu...-as%C4%B1l-sebebi-257878/

bakın üşenmedim sebepleri göstermek için paintşok yaptım. ayık olun.

geliş yönü ne güzel akıyor demi? bence çok güzel akıyor. yağ gibi şerefsizim.

tır ve kamyon sağ şeridi kapamış kimse karışmıyor onlara. oh mis. orta şeritte de işler tıkırında, sol şeride hiç laf yok.

durun bide gidiş yönüne bakalım. tır ve kamyon yine en sağ şeritte. bi dk lan. sağ ve orta şeritte kaza olmuş. gopelle şahan kafa kafaya tokuşmuş. sonra sağ şerit pert amına koyim. orta şeritte pert.

ee haliyle ne oluyor? sağ şerit orta şeride yanaşmaya çabalıyor. orta şerit durur mu? yapıştırıyor cevabı,

-sol şerit bekle beni ben geliyorum.

peki sol şerit bu sırada ne yapıyor? yarrak hasan altımızdaki araba auzi bi basarsam uçar kaçarım diyerek son gaz abanıyor. peki sonra noluyor? orta şeritten bir sol şerite geçmek isteyen dalyarrak, auziye bodoslama giriyor. lan gerizekalı o arabaya vurulur mu? götünü satsan ödeyemezsin teker parasını. ayık ol lan!

derken sol şeritte kapanıyor mu? kapanıyor. sonra saatlerce "bappp, bippp, bap bap bap!"

kafalar sikiliyor korna sesleriyle, alayı iniyor aşağı birbirlerini yiyorlar.

peki trafiğin çözümü için ne yapılabilir? bilsem sözlükte yazar olmazdım dimi amk? devlet bünyesine almış olurdu beni. yarrak almış olurdu afedersin.

kazayı kim yapmış? şahan yapmış. demek ki bu arabaları piyasadan toplatacaksın. arabalar fazla eskidi. kimisi yerli yersiz istop edip bile kazaya sebebiyet verebiliyor. hakikaten büyük sıkıntı eski tip arabalar.

ha peki sorun çözülecek mi? çözülmeyecek amk. otoyollarda her olağanüstü hale karşılık kilometrede 1 polis aracı nöbette bekletilmeli bence. hangisi olaya yakınsa hemen gidip sorunu çözmeli ve çok büyük bi kaza olmamışsa yolu açmalılar hemen. zaten yatıyor polisler varsın otoyolda yatsınlar.

ha şimdi diyeceksiniz lan yarram, trafik şehir içindeki trafik ne olacak? onun olayı çok basit esasında.

ülkede trafiğin en büyük sebebi herkesin önce ben mantığıyla hareket etmesidir. en basitinden trafikle alakası yok ama örnek vereyim.

taksim'de otobüs bekliyorum. geldi binicem en öndeyim. bi tane yaşlı kadın geliyor, buyur teyze önce sen geç diyorum, geçiyorken aradan 2-3 tane genç kıvrılıyor onlarda geçiyor, derken amca geliyor buyur amca diyorum o da geçiyor, derken çift geliyor, kalabalığın arasında eleman kızla beklemesin diye ona da geç diyorum. derken bi bakıyorum amk bütün otobüs binmiş bi ben kalıyorum. şoföre diyorum "eyvallah abi yürücem anasını sikim."

lan amk trafikte işte böyle. şimdi herkes önce ben mantığında. adam yan yoldan anayola bodoslama dalıyor, durmayan anayol üzerindeki araca küfrediyor ya da kırmızı ışık yanmış adam son gaz basıyor, derken yeşil yananlar geçmeye çalışırlarken ufak kazanın kıyısından dönüyorlar. orada ufak çaplı bi gerilim oluyor. zaten kazayı atlatan adam araba istop edince arabayı çalıştırmaya çalışırken kıvranıyor. derken öbür tarafa yeşil yanıyor. trafiğin anası sikiliyor. sırf bir ışıklarda olan bir mevzu yüzünden bütün ışıklar etkileniyor.

trafik nasıl mı çözülür? ne kadar ehliyeti olan adam varsa tespit edeceksin. gerekirse tekrardan sınavlara sokacaksın. geçemeyenlere bi daha vermemek üzere ehliyeti alıp kardeş sen siktir git metrobüs kullan. bir vatan şaşmaz ise metrobüsten, götüne metrobüs girsin diyeceksin.

yetmeyecek ehliyet verirken biraz daha sıkı denetimlerle vereceksin. her şeyden önce insanların trafikte birbirine saygı göstermesi gerektiğini, kuralları yerli yerince uygulaması gerektiğini öğreteceksin ve hatta gerekirse ezberletip kabullendireceksin.

yetmeyecek alkolle trafiğe çıkanın götüne tıkayacaksın pamuğu. sadece ehliyet almakla yetinilmeyecek gerekirse 3-5 aylık bir temsili hapis cezası verilecek ve hakikaten o cezayı çekmesi sağlanacak. kefaletle falan yırtamayacak. sağlam caydırıcı bir ceza olur.

daha önerilebilecek bir sürü şey varda işte devlet bizi sikler mi? siklemez.

peki ben niye bu kadar yazı yazdım o zaman? çünkü tespit sıçasım geldi.
metro gibi ulaşım araçlarının az olması. yolların dar olması. londraya gitmiştim ka çsene önce 2 adımda bir underground var. adamlar önceden yapmış. ayrıca bisiklet yolları da çabası. bizimkiler hala yeni metro döşüyor pehh...
anne, baba, kızkardeş ve erkek kardeşe ayrı ayrı araba alınabilmesidir. (bkz: bisiklet)
yollar oldukça dar ve hatalı yapılmış vizyonu olmayan belediyeler ve karayolları tarafından bir de kurallara uymayan sürücüler var.
toplu taşıma ağınun yetersizliği ve plansız kentleşme.
kişi başına düşen otomobil sayısının fazlalığı. Bunun da sebebi zenginliktir efem.
trafik kurallarının "mantığını" anlamayan embesillerdir.
sola, sağa dönüşlerde sinyal kullanmayı gereksiz bulan, beyin yerine göt lobu taşıyanlara ehliyet verilirse kaçınılmazdır.
edit: büdüt
Akaryakıttaki vergide dünya lideri olmamıza rağmen, milletimizin araba kullanma hobisi yüzünden ortaya çıkan problemdir. Aslında trafikte araç sorununun en temel etkenide budur. Ulaşımda toplu taşıma araçlarını kullandığımız taktirde bu sorunda ortadan kalkacaktır.
Ucuz kredilerle, insanlara hayatın olmazsa olmaz gereklerindendir diyerek araba pompalanması.

Sadece istanbul'da günde altı yüz araç trafiğe çıkıyor. 600 yeni araç!
çarpık kentleşme ve cahil şoförler. net!
herkesin bakkaldan ekmek alır gibi araba alması. bir araba neyinize yetmiyor? sonra da benzin çok pahalı dimi hımınım.
eski dedelere okuma yazma bilmeden verilen ehliyet yüzündendir.
bilinçsiz üreme, kontrolsüz göç.
güncel Önemli Başlıklar