bugün

kanımca çok zor iş. bir insanın düzgün yapamayacağı şey. yapan da yanlış yapıyordur zaten. şu ana kadar başarılı bir lider çıktı mı herkes tarafından taktir edilen? atatürk? e yobazlar sevmiyor onu da.

şimdi zorluğunu ben kendim, bi ara çalıştığım mağazadan anlıyorum. efendim.

6 tane çalışan ilkokul mezunu, çirkef ve sığ.
2 tane üniversiteli ama onlar da sığ.
1 tane ingilizce bilen ben ve doğru, dürüst ben.
1 tane astığım astık, kestiğim kestik mağaza müdürü
1 tane dünyanın en çirkef müdür yardımcısı muhasebeci kadın.
ve 3 tane mağazanın satış yerinde gözükmeyen, arkadan küfürü basan ve disiplin olmadan çalışmayan depocular.

şimdi, üniversiteli olanlar kendi aralarında iyi anlaşır, satış yapar. müdür olmazsa yatar.
6 tane çalışan küme, bu adamları ispiyonlar, onlarla satışta rekabete girer, müşteri çalmaya çalışır.
mağaza müdürü, üniversitelilere adam gibi davranır, diğer çalışanlara küfür bile edebilir.

bu noktada, küfür edilen çalışana üzülürüm.
ancak küfürü yiyen çalışan, stockholm sendromundan müdürünü sever, ben ona acırken de, satış yaptığım malları sevdiği arkadaşının numarasına girer.

yani, sağduyu insanlık falan sıçıyormuş bu tip insanlara göre. astığım astık patron şartmış.

depocular, müdür olmadan çalışmaz. bok götürür depoyu, sen bir şey satmaya kalktığında aradığını bulamazsın.
müdür olunca çalışırlar baskı altında, olmayınca arkasından küfür ederler. ama çalışırlar.

yumuşak müdür gelse de suistimal ederler, (bütün çalışanlar)

yani duyarlı, sakin bir yönetici olmak da sıçtı. bu seferde ülkenin gidişatı kötü gidiyor diyelim.

ingilizce bilen, dürüst satıcı iyi bilgilendirir müşteri almaktan vazgeçebilir. dükkkan kaybeder. (ekonomi)
yabancı müşteriler geldiğinde iyi satış yapar (ekonomik verim) ancak mağazanın karını değil de kendi primini düşünen çirkef müdür yardımcısı da ingilizce bilmemesine rağmen senin önüne atlar, müşterileri kaçırır, ya da az ürün satar. `(ekonomi, yolsuzluk)
`

bunun üzerine nitelikli işçinin kafası atar ve başka yere gider. (beyin göçü)

şimdi düşünün, 10 kişilik bir mağaza yönetirken bile böyle karmaşık olaylar var. peki ya 75 milyon? türk, kürt vb. etnik şeyler. püüüü
Millet olarak beceremediğimiz iş. Bunca yıl kurduğumuz devletlerle övünen bizler neden hiç sorgulamadık yıkılışları, burası muallak işte mualla.
Hep yapmak istediğim şey...