bugün

olmak için 'eğitim fakültesi mezunu' olmanıza gerek yoktur. lise mezunu olmak kafidir efendim. isteyene kaynak gösterebilirim.
(bkz: ücretli doktorluk)
(bkz: şafak bay)
Bilgi verecek arkadaş aradığım sistem.
meb personel genel müdürlüğü, ücretli öğretmenlere verilemeyecek görevlerle ilgi 15.12.2005 tarihli 75735 sayılı bir yazı yayımlamıştır. meb ilköğretim genel müdürlüğünün 15.02.2008 320/2156 sayılı yazıları ile meb personel genel müdürlüğü’nün 13.10.2007 tarihli 71809 sayılı yazıları da ücretli öğretmenlere verilecek görevlere ilişkindir. bu yazılar incelendiğinde;

1. ücretli beden eğitimi, müzik, görsel sanatlar, din kültürü ve ahlâk bilgisi öğretmenleri ilköğretim okullarının 4 üncü ve 5 inci sınıflarında derse giremezler. sadece yabancı dil öğretmenleri 4 ve 5. sınıfta derse girebilirler.

2. ücretli öğretmenlere kulüp danışmanlığı görevi verilemez.

3. ücretli öğretmenlere şube rehber öğretmenliği görevi verilmez.

4. ücretli öğretmenlere öğrencileri yetiştirme kurslarında görev verilemez.

5. ücretli öğretmenlere derse hazırlık ve planlama görevi karşılığı ders ücreti ödenmez.

6. ücretli öğretmenlere ders dışı eğitim çalışmaları (egzersiz) verilmez.

7. ücretli öğretmenlerden sınıf öğretmeni olarak 4 ve 5. sınıfı okutanların derslerine branş öğretmenleri girdiğinde bu saatler için ek ders ücreti ödenmez.

8. ücretli öğretmenlere belleticilik görevi verilmez.

9. ücretli öğretmene nöbet görevi verilemez.

10. ücretli öğretmenlere okullarda oluşturulması gereken satın alma, muayene kabul vb. komisyonlarda görev verilemez.

11. ücretli öğretmenlerden özel eğitim sınıflarında görevlilerin ekderslerinde % 25 fazla ödeme yapılmaz.

(bkz: ücretli doktorluk)

2012 ücretli öğretmen sayısı:
http://www.ogretmenatama....en-alinacak-mi-h3957.html
http://www.facebook.com/p...amp;type=1&permpage=1
Mevsimlik ve zamanında maaşını almayan işçidir.
günümüzde artık veterinerler sınıf öğretmeni, işletme mezunları edebiyat öğretmeni, turizm mezunları ingilizce öğretmen oluyor.
veterinerler, işletmeciler yeni nesil sizin eseriniz olacak!
aldığınız paranın yanında psikolojik olarak da zorlayan durum, işkence. iki sene yaptım. bu sene yapmıyorum. bu kendimce bir protesto. üçte bir paraya köle gibi çalışmıyorum kardeşim. ağzında jilet çeviren adamın -hocaaa sen ücretliymişsin- lafını duymak istemiyorum. diğer öğretmenlerin yaptığım işi öğretmencilik oynamak gibi görmelerine de dayanmak zorunda değilim. diyeceksiniz ki iki sene niye yaptın lan o zaman hırt? cevap basit bugün 72 bin ücretli öğretmen neden yapıyorsa o yüzden; maddi zorluklar. bu sene kendimi toparladım yapmıyorum.
okulun hademesinin bile çalışma şartlarınızı duyduğunda size acıdığı meslektir. kendisinden bile az maaş alırsınız, onun bile içi acır...
(bkz: ücretli öğretmenlik kaldırılsın)
http://imza.la/ucretli-ogretmenlik-kaldirilsin
ücretli köleliktir. iki sene yapmak zorunda kaldığım bu köleliğin ne menem bir sey olduğunu iyi bilenlerdenim. bu tür bir uygulamanın(köleliğin) bir an önce kaldırılması dileğiyle...
eğitim sistemimizin en kötü yanıdır.. yüzbinlerce öğretmen iş beklerken, çaresiz insanların zaafından yararlanarak üç kuruşa adam çalıştıran bakanlığımız, öğretmen atamamak konusunda direnmektedir.. bu durum şu sıralar gündemde.. inşallah kaldırılır bu haksız uygulama.. hiç kimseye faydası yok..
üç beş kuruşa çalışıp, belki üç beş özel ders çatlatırız. Diyerek katlanılan meslek.
Saçmalığın 21. yüzyıldaki yeni hali, yetki yok, para yok, rezillik çok.
okul müdürleri için baş belası kişi demektir.
an itibariyle 15-20 gün sonra yeni iş arayacak kpss den medet umacak öğretmenlerdir.
düzeltilmeye çalışılan eğitim sisteminin anası ağlatan vazgeçilmezlerden biri.
hayırgerçekten anlam veremiyorum. yahu kadrosu boş olan bir ilçenin doktoru yerine bir mühendis aldığınızı ben hiç duymadım. ya da bir hemşire yoksa işletme mezunu oraya girmiyor ben bu işin üstesinden gelirim diye.
nasıl bir kafa nasıl bir zihniyetse bu eğitim gibi önemli bir konuda yani doktorun, mühendisin, hemşirenin hadi geçtim bunları bizi yönetecek olanların yetişeceği okullarda bir maliye mezunun matematik dersi vermesini nasıl kabul edersiniz. ücretli öğretmenlik gibi sadece mevsimlik işçi hakları tanınan ama adına öğretmenlik denilen bir işin yapılmasına, eğitim sistemini düzeltmek isteyen bu hükümet nasıl izin verir?

40.000 lik öğretmen atamasında açmadığı kadroları, alan değişikliğine açarak nasıl insanların haklarını yer? ki herkes hakkına razı olacak diye açıklama yapan insanlar bakanken. bu mu hak acaba?
hakkaniyetli bir kadro dağıtmayıp insanların son umutlarını da ellerinden alan bir sistem var bu ülkede. kpss yi kaldırmayıp üzerine alan sınavı yapan, cevap olarak daha nitelikli öğretmenler alacağız diyen ve gerçekten söylediklerini yiyerek ücretli öğretmenleri okullara sokan bir sistem. öyle ki bu sistem bir okulda kpss engelini atlatamamış bir öğretmeni sisteme dahil ediyorken bunda bir gariplik görülmüyor.

55 le atanan nitelikli öğretmenler şuan okullarda ders verirken 85 le açıkta kalan niteliksiz öğretmenler ne yapacakları konusunda hindiye döndü düşünmekten.

umalım ki bu sistemin düzelmesini topyekün istemeliyiz. atanamayan öğretmen sorun etmemeli bunu, çocuğunu okullarda okutacak veli de bilmeli ki öğretmenlerin derdi sadece iş bulmak değil.
modern köleliktir.
kadrolu öğretmenlerden daha güzel okullarda görev yapmaktır. kpssyi kazanamayan insana şehir merkezlerinde görev vereceksin, atanan öğretmeni doğuda bir dağ köyünde çürüteceksin yazık.
sistemin en büyük yanlışıdır. az paraya çalışıyorlar diye milli eğitim bakanlığı tarafından tercih edilmektedir. kaç bin eğitim fakültesi mezunu gercek öğretmen atama beklerken milli eğitim, lise mezunlarını yada farklı fakültelerden mezun olan kişileri ücretli öğretmenlik adı altında bünyesinde * çalıştırmaktadır.
dersanede çalışmaktan bile kötüdür.
tek güzel yanı vardır; o da istifa etmesi... istifa dediğime bakmayın, öyle prosedürleri falan yoktur, basar gidersiniz, hiç kimse de dur gidemezsin diyemez.
bugün okula yeni gelen ücretli öğretmenin asıl mesleğinin orman mühendisliği durumudur. daha önce öğretmenliği hiç yapmamış biri olarak çocuklar hakkında ilginç pedogojik tespitlerde bulunması gibi saçma sapan durumlara da yol açabilir. not: çocuklar kereste değildir.
öğretmenlerin amele olarak görülmesine neden olan olay.
güncel Önemli Başlıklar