bugün

Normal olarak ek ders saatlarinin 50-60 lira ile başlayan bir ülkede yaşadığımız için, toplam rakam (60x17)+1516: 2516 TL 'olabilir.

Saatlik 7,3 tl ek ders resmen bedava, tebrik ederim.
öğretmenin aldığı maaş ile ilgili tartışmayı gereksiz yere uzatmak.

kusura bakmayın, öyle sansasyonel başlık açmak gibi bir yeteneğim yok. yani kısa ve öz bir iki kelimeyle vurucu manşetler atamam. ona buna özelden başlık altından laf yetiştireceğime derdimi burada anlatıp gideceğim.

bazıları gibi "evet efendiiimmm" tarzı da başlamadım cümleye. diyeceğim bir kaç maddede toplayacağım.

1. alınan maaş hiç bir kurumda olduğu gibi emeğin karşılığı değildir. herkes kadar maaşından şikayet edilir, herkes kadar da maaşına zam istenir.

bunun neresi insanlara batıyor anlamıyorum.

2. diğer meslek grupları ile karşılaştırma. özellikle imamlık. eğitim seviyesi ve gelir gurubu itibari ile diğer mesleklerle maaşların karşılaştırılmasıdır. bir lise mezunu imam olabilirken, lisans eğitimi ve hatta yüksek lisans eğitimi neticesinde zorlu yollardan öğretmen olanlar için haliyle rahatsızlık nedenidir.

peki bu maaşı sadece öğretmenler mi karşılştırıyor. zannedilenin aksine karşı meslek gurubu da bunu yapıyor. imam yapıyor, askerdeyken komutan benimle münakaşaya girdi, ilçenin amiri girdi. lan olum ne var lan biz napıyoz amına koyim size ya.

3. emek=karşılık sorunu. haliyle mesleğin kendisi ile ortaya konulan emeğin karşılığıın yetersiz olunması. imam-öğretmen ikilisine bakınca bu emek karşılığı bir çoklarınca yine siyasi malzeme konusu oluyor.

4. bırakın diğer devlet memurlarını bugün sokakta hangi serbest meslek gurubu ile karşılaşsam direk bana maaşım sorulur ve kendileri ile karşılştırma yapar. lan oğlum bir market çırağı bile maaşını benimle kıyaslıyor.

lan ne kadar çok gözünüz varmış be maaşımda. aha maaşımı açıklıyorum. hadi bakalım hesaplaşalım.

9'un 1'i kademede ben. net 1516 tl maaş alıyorum. haftada 29 ders saati. bunun 15' maaş geri kalan 14 saat ek ders. ek ders hesabına kulüp ve 10 saatin üstünü aşmasından dolayı haftalık -eğer tatil olmazsa- 17 saat ekders. 7,3 tl ile çarp. 496,4 tl eder. 1516+496,3=2012,4 tl eder. ulan tüm kavga bundan ibaret ya.

ya gençler. diyorsunuz ya şükredin, ya yemin ederim bu kelimeyi duyunca cinlerim tepeme çıkıyor. yahu arkadaş tamam şükredelim de, şu çıkasıca gözünüzü üzerimizden cüzdanımızdan çekin yahu. ha bir de şu kıyaslama olayı.

çevreinzde en çok bulunan meslek grubu öğretmenler. haliyle de hep göz önünde bulunanlar öğretmenler. ya allah aşkına, şapkanızı önünüze koyun ve artık şu muhabbeti bırakın. yemin ederim bizim insanımızın bir gözü milletin maaşından bir gözü de uçkurunda. şu boş tartışmaları lütfen bir kenara bırakın artık. hayatta çok daha ciddi konular mevcut inanın bana.

şimdi, sağlıcakla kalın.