bugün

20 kusur milyon koyunumuz var satariz.
Daha ozellestirecek cok sey vardir. Ancak 'getirisi' bu zamana kadar yapilanlar kadar olmayacaktir. Orenek vereyim;

1) Resmi hizmete mahsus tasitlar. Simdi bunlarin getirisi ne olabilir diye dusunulebilir ama kamu hizmetinde calisan pek cok araba, otobus, minibus vs. var. Bunlara aninda atlayacak sehir ici tasimacilik yapan ozel sirketler var.

2) hastaneler. Simdi ozel hastanelere alternetif olusturmak icin devlet hastanelerin yonlendiriliyor vatandas. Ancak bu devlet hastanelerinin isletmesini ozel sirketlere devrederek sanki ozel bir hastane isletiyormuscasina devlet hastanelerinin ozellesmesi saglanabilir. Bu benim dusuncemdir. Bir dayanagi yoktur. Ancak matikli geliyor. Dusunun, hastanede calisanlara devlet memurlugu verip, oranin idaresiyle ilgilenip sorunlarini cozmekmi daha kolay yoksa butun bu sorumlulugu bir ozel hastane isletmesine yikip kardan pay almakmi daha kolay. Ornegin ankara hacettepe hastanesi ozellestirilse hangi ozel hastane oranin hasta potansiyelini istemezki.

3) yerel yonetimler. Simdi bu nasil ozellesecek diye dusunen arkadaslarim olacaktir elbette. Buda sadece benim tahminimdir. Aciklayayim. Vaktiyke osmanli devletinde bir bolgedeki asayis ve vergi toplama isleri bolgedeki zengin ve guclu birisine veriliyordu. Bu kisiler toprak agalarinin onculeri olmuslardi. Bu cok kolay bir yontemdi. Ama sadece devlet icin. Yerel yonetimleri guclendirmek istenildiginden bahsedilen bir donemde benim aklima bu yontemin biraz daha modetn bir halinin uygulanabilecegi geliyor.

4) devlet malzeme ofisi, devlet demiryollari, karayollari genel mudurlugu. Bu 3 yer ozellestirmeye cok musait. Dmo yerine ozel bir sirketten toptan alinacak mallar dmo gibi bir hirsizliga cok musait bir kurumu yonetmekten cok daha kolaydir. Simdi kamuda yerli mali kullanma zorunlulugu var. Dmo yerine bakacak ozel sirket yerli olursa bir sorun yok demektir. zaten buyuk ihtimal o sirkette dolayli yoldan bir devlet buyugumuze yada bir tanidigina ait olacagi icin tadindan yenmez. Alim satim ve dagitimlari dmo dan ucuza yaparlar ve hirsizligin onune gecerler. Ozel bir kurusunu dahi caldirmaz. Bir yandanda propaganda malzemesi cikar. Devletin zarar etmesini engelledik diye. Boylelikle deyim yerindeyse bir tasla kus katliami yapmis olurlar.
Demiryollari bilindigi uzre kar amaci gutmeyen, sadece vatandasa hizmet veren bir kurumdur. Bu yuzden zarar ediyor gorunmektedir. Bu kurumu ozellestirince bilet fiyatlari ucak fiyatlarindan hallice olur. Haliyle kurum zarar etmez ve zarar etmedigi gibi kar rekoruda kirar. Cunku hicbir otobus bir hizli tren kadar cabuk ulasim saglayamaz.
Karayollari genel mudurlugu ise yari ozel bir kurum olabilir. Bu dusunce biraz fantezi gibi ancak neden olmasin diye dusunduruyor beni. Bu isin altindan kalkabilecek buyuklukte insaat firmalarimiz var. sehirlerarasi otoyollar, bulvarlar gibi cok buyuk yollar olmasada yerel yonetimlerin verecegi isleri ustlenebilirler. Sokaklari caddeleri asfaltlayip bakim onarim, yol isaretleri, trafik lambalari nin bakimi gibi islerin ustesinden gelebilirler.
Daha yazmaya usendigim pek cok devlet kurumu var ozellestirmeye musait. Mta, mkek vs.

Not: bu soylediklerim tamamen kisisel spekulasyonlarimdir. hicbir somut dayanagi yoktur. Ancak Mehmet simsek isterse daha neler neler bulup ozellestirir. Ulkem zengin. Mutlaka bulurlar satacak birseyler.
Özel bir şeyimiz kalmadı.
(bkz: telefon dinlemeleri)
(bkz: türk hava yolları)