bugün

tüm habercilerin döt büyütmekten kurtulup kaba etinden tarifler uydururarak kolay para kazandıkları bir dönemdir.
eğitim-öğretim yılının başında verilmesi gereken haberleridir.
sınava girecek öğrencilerin stres katsayılarını arttıran haberlerdir. hiçbir yararları görülmemiştir. bir de çıkıp son bir kaç gün kala heyecanı azaltamak için şöyle nefes alıp verin, böyle yiyin için demezler mi deli oluyorum. yahu sen bunları senenin başında anlatsan öğrencilere ve bu taktikleri senenin geneline yaysalar daha başarılı olmazlar mı? Ne diye son birkaç gün kala heycanlarını arttırıyorsun. hem anlatıyorsun da ne oluyor, sanki bir halta yarıyor.
stresi artırmaktan başka yaptığı bir şey olmayan boş haberlerdir. görmezlikten gelinmeli.
bol bol uyu evladım...
insanı boşu boşuna geren , stres manyağı yapan haberlerdir.

Bir başka versiyonu için;

(bkz: Hayatımız Sınav)

(bkz: Cihat Şener)
sen bırak, o kendi kendine gelir diye bir yorumun yapılması olası haberlerdir.
kesinlikle ama kesinlikle trt'de çıkan şişman, kel, gözlüklü pantalon askısıyla program yapan çok bilmiş lavuğu* dinlemeyin gençler... akın lan ortamlara çok bilen değil çok gezen bilir!
son 1 hafta kala ayyuka çıkan, her sene benzer durumları gösteren, sınav adına türbelere gidip taşlara sürtünenlerle röportajların bulunduğu haberlerdir. ayrıca okul önü canlı yayını ve binbir ağızdan çıkan "şöyle yapmayın, böyle yapın" sözleriyle öğrencinin zihninide binlerce sağ-sol ve çıkmaz yön uyandırabilen haberlerdir de.
össye az bir süre kalmasıyla tüm haber bültenlerinde, internet sitelerinde, gazetelerin bir sayfasında yer işgal eden haber türüdür. içerik olarak öğrenciye fayda sağlayacak hiçbir bilgi verilmemektedir bu haberlerde. nitekim yıl boyunca rehber öğretmenler bu haberlerde verilen bilgileri milyon kere tekrarlamıştır, öğrenciye zaten gına gelmiştir bu mevzuda. haberlerin içeriğine bakıldığında zaten yapılması gerekenlerden sonra yapılması pek mümkün olmayan şeyler önerilir öğrenciye. önerilerden bikaçına göz atarsak;

-Sınav sonrasında yaşayacağınız rahatlamayı düşünün, başarılı sonuçlarla elde edeceklerinizi hayal edin.
-Kaygıya neden olacak her türlü düşünceden, olumsuz etkilendiğiniz kişilerden, sizi yoracak problem ve sıkıntılardan uzak durun.*
-sınavdan önce uykusuz ve aç olmayın, asitli içecekler, kırmızı et ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. şeklinde uzar gider. ve son olarak sınav dönemindeki en klişe söz söylenerek haber bitirilir.

-Değerli adaylarımız şunu kesinlikle unutmamalı: Evet, bu sınav gerçekten çok önemli; ama kaybetmek dünyanın sonu değil ve hiçbir şey sizden daha önemli değil.*