bugün

halk arasında "iki yıllık" olarak nitelenen önlisans programında herhangi bir bölüm okuyan kişilerin kendini üniversite okumuş saymasıdır.
sorulduğunda lise-5'ten devam ettim işte, deseler daha mantıklı bir yanıt olur.
Teknik bir onlisans okuyan kisi bugun lisans bolumu iktisatci isletmeci kadar maas aliyorsa bosuna okumamis demektir.
Öyle demeyin üzülüyorlar.
işte bu mantık yüzünden herkes iyi kötü demeyip, sonunda iş bulup bulamayacağını düşünmeden 4 yıllık bölümlere akın etmektedir ve çoğunun sonu hüsran olmaktadır. halbuki bazı 2 yıllık bölümler gerçekten çok avantajlı, onları da değerlendirmek gerekir.
imza: boşu boşuna 4 yıllık okumuş biri
Bu işin doğrudan doğruya içinde olan biri olarak başlığın "türkiye'de okuyanların üniversite okuduğunu sanması" şeklinde değiştirilmesi gerektiğini savunuyorum. 4 tane net yapan üniversite okuduğunu zannediyor. "ben lys'de full çektim, Ya ama bizi okulda çok kastılar, hep ödev verdiler, integral neyin vardı, gecelerce uyumadık, vizelerde kahve ile ayakta durduk ühühü" diyenlere belediye çizmesi ile gireşmek istiyorum. Kayıtlara geçsin lütfen.
4 yıllık işletme okumaktansa 2 yillik anestezi, bilgisayar programcılığı, optometri, radyoterapi gibi iyi maaş alınabilen bölümler okuyan kişilerin sanrisi. Tabi iddialara göre böyle. Fakat şöyle düşünmek lazım "bizler insanları yargılamayı ne zaman bırakıp da kendimize bakacağız?"
yüksek Lisans ta olsa mutlaka çıkıyor bi sıkıntı .