bugün

Bu tam olarak da anlatmak istediklerimin özeti niteliğinde bir cümledir. Ama ben yine de özet geçmek yerine piçlik yapıp uzatmayı yeğliyorum ağabeyler, ablalar,sabi sübyanlar,akranlarım. Söze efendim diye de başlamak istiyorum hor görmezseniz ki gerçek hayatta da kullandığım bir hitab şeklidir. O yüzden ben yazarken yadırgamıyor ama siz okurken ıyy demekten kendinizi alamıyor olabilirsiniz. Efendim çok zengin değildik ama halimiz vaktimiz yerinde, afiyetliydik çok şükür. lakin üst üste gelen kasım ve şubat krizleri, Esnafa kan ağlattı bildiğiniz üzere. bizi de ordan oraya sürükledi tabi. baba bey kepenk indirdi. E tabi ellerini efendimiss kıymetlimiz tadında ovuşturan gollum tipli bankacılara sığındık. Onlar açtı krediyi biz aldık, biz istedik onlar verdiler.. derken . derkeni yok. bok çukuruna düştün bir kere kurtuluşu yok.
Lisedeydim. Çalışmaya mı başlasam lan,olmıcak böyle diye üzülüp,kara kara düşünürken öss geldi çattı. e çalıştık yaptık bir şeyler ama bok gibi bir üniversiteye ve bölüme düştük. Napalım hasbelkader dedim. Her şeyde bir hayır vardır dedim (o yıllar kaderciydim.). tabi bir kaçış da söz konusuydu aileden. şehir dışında okumanın ne demek olduğunu bilmiyordum. itiraf ediyim yani bir boklar da yemişliğim oldu, her neyse. Güç bela okuduk, sekteye uğramadan mezun olduk, geldik istanbul'a. Eee? Ee'si iş arama ritüelleri, saatlerce o iş bulma sitesi senin bu iş bulma sitesi benim dolandık durduk.
Tecrübe, tecrübe, tecrübe! Her yer tecrübe arıyor. Ulan yeni mezunda nerde o tecrübe ahmak herifler. Bir de çok seçicisin bu en az 5 yıl tecrübe diyor lan bu olmaz'cısın (Biraz realistim..). ama buna rağmen alakalı, alakasız, şehiriçi şehir dışı her türlü ilana başvuruyorum. Öyle çıldıraya bağlamışım ki,sonradan gördüm,diyarbakır'da bir dersanede kimya öğretmenliğine bile başvurmuşum lan o derece(maliye mezunuyum).aramadılar tabi arasalar giderdim lan belki. Eheh. Neyse. Cepte para yok.iş aramak sadece netten gerçekleştirilen bir hadise değil elbette.gidicen özgeçmişini adamların gözlerine de sokacan ; yeni mezun oldum, her türlü işi yaparım abi diye.. e biz de öyle yaptık. Sonra her mezunun son çare diye başvurduğu banka sınavlarını atlarsak olmaz valla eyç es bi si'nin hatrı kalır. Her bankaya başvurduk. Hatta başvurmadığım var mı diye sonradan kontrol falan ettiğim bile oldu. Ulan bizi bu hale düşürenlerin azına ediyim. Ne üzücü lan.trajedi resmen.neyse.bir sürü sınav,mülakat derken kafa sütlaç gibi tabi. Bir mağazada çalıştım bir hafta. Attılar işten. Yakapaça değil lan. Bildiğin "üzgünüz ama performansından memnun kalmadık." diyen bir gerizekalı tarafından pışpışlanıyosun. Atıldım diyince de kötü oldum lan. işten çıkarıldım diyelim şuna.En son bir kitapçıya başvurdum,çağırdılar. Kitapçı diyince akan sular durur baba. O ortamda çalışmak iyidir bence. En azından ben öyle düşünüyorum. Entel değilim ama merak etmeyin. Mülakatta da adama işten çıkarıldığımdan falan bile bahsettim. En son samimiyetime inandı da "işe alındın." dedi. Valla öyle takmaz olmuşum ki artık,olursa olur olmazsa olmaz modundayım,ücret beklentin nedir diye sordu işveren. Valla, dedim 1500 verseniz açılış için idare eder . sonradan uyandırdılar rüya görüyormuşum. Tabi ki böyle bir şey olmadı. Ücreti söyledi yeterli mi gibi bir şeyler sordu. Tabi ben o sırada kopmuşum. Çünkü asgari ücretten bile düşüktü önerdikleri ücret. Ne önermesi lan? "Açıkcası benim şu anda ücretin yeterli olup olmadığı konusunda bir şeyler söylemek gibi bir durumum yok. iş olsun da .. " gibi bir şeyler zırvaladım. Bak işte bak. ne hallerdeyiz. Üniversite mezunuyum lan ben! Şu çaresizliğe bak. Tam ezik style. Neyse ağabeycim alındık işe evraklar vs hazır. Pat başka bir yerden aradılar. Daha öncesinde mülakata gitmiştim. Olmuş o iş. Ben tabi resmen işe başladığım kitapçıyı aradım, abi dedim böyle böyle. mesleğimle ilgili. Gitmem lazım. E ışık hızıyla da çıktık işten tabi.
Aylar sonra hala aynı yerdeyim,çalışıyorum,mutluyum ama elde avuçta yok. Kendime yatırım yapıyorum şu anda. Yatırım dediysek; öyle kurs falan da değil ha. işten ne kaptıysam bu yatırım oluyor. Babanın kredilerini ödüyoruz. Üç kuruş maaşla hem de.. kendimi öyle güçsüz hissediyorum ki buna rağmen. Hayır bir de düşünüyorum abi bu ne zamana kadar sürecek Diye.. evlensen bir dert evlenmesen de evli gibisin zaten bankalarla yaptığın sözleşmeler vs .. hatta yedi bankalı hürmüz oldum resmen.Bildiğin sevişiyoruz bankalarla. Karşı taraf koyuyor tabi.. emekliliğimi falan düşünmeye başladım . öyle tükenmişim. daha çalışalı 6 ay oldu ve 23 yaşındayım lan ben! Zalımlar. Bu omzumdaki yüklerden ne zaman ve nasıl kurtulacağımı da hiç mi hiç bilmiyorum. Sanırım emekliliğime kadar borç ödeyeceğim. Ne bileyim yoruldum şimdiden be..
kendisi babamdır .
başıma her türlü iş gelmesinden hareketle benim.
sakata gelmiş insandır ayrıca.
baımlı olmuş bir insandır. ulaşmak istediklerine çabuck erişmmek için kredi üzerine kredi çeker.