bugün

üst düzey karakteri, egosuzluğun en net örneğini ve en önemlisi vatanın için içindeki gerçek niyetini gösteren, alması gerçekten yürek ve adamlık isteyen karardır.

Mustafa Kemal Atatürk.

düşünün, öyle bir dönem ki, tek adamsın, tüm vatan ağzından çıkacak tek lafa bakıyor, istesen bundan sonra yeni padişah benim diyebilirsin, kimse gıkını çıkarmaz seve seve kabul eder, istersen bundan sonra yepyeni bir sultanlık kurdum, artık hem sultanım hem halifeyim der, milyonların tepesine çöker, haremler kurar, dev saraylar yaptırır zevki sefanın dibine vurursun, herkes bırak itiraz etmeyi, mutlulukla kabul eder, işte öyle bir dönem ve öyle bir durumdasın.

ama ne yapıyorsun, bunların hepsini bir kenara itiyorsun, cumhuriyeti hem de o dönem dünyada gelişmiş ülkelerde bile çok az örneği olan cumhuriyeti ilan ediyorsun. neden? çünkü sen kendi geleceğin, kendi refahın, kendi saltanatın ile ilgili değilsin, sen daima bu ülkenin geleceği ile ilgili oldun, sen etrafında binlerce koruma varken bile siperlerde ancak oturarak değil, yeri geldi at üstünde, kurşunlara hedef olarak bu vatan için var oldun.

şimdi ise bazıları , senin tam tersine hareket içindeler, çünkü senin cumhuriyetin, onların saltanat hayallerine engel, çünkü o cumhuriyet , senin kurduğun cumhuriyet, halen, her şeye rağmen, itin çakalın heveslerine mani oluyor. o yüzden en büyük hedefleri de o.

ama olmayacak, kimse onu yıkamayacak, senin bile kendine uygun görmediğin o saltanat koltuğuna, başka kimse de oturtulmayacak merak etme.
görsel
adam gibi adam hareketidir. adam olmayan anlayamaz.
kıçına cumhuriyet batanların kabullenemeyeceği olay. onlar alışmış koyun gibi güdülmeye,anca ataya laf atarlar.
bu nedenle bu seçimde AKP'ye oy vermeyeceği halde üşenip oy kullanmayacak olan varsa , yazıklar olsun ona.
1920 yılında seçimlerda eşit oy çıkınca rakibinin bir oyunu iptal ettiren birinden bahsediyoruz sanırım.

Edit:Sikinde olur muydu olmaz mıydı bilmem ama 1920-1923 sürecinde o kadar güçlü olmadığını biliyorum. Biraz okusaydın sen de bilirdin. Bilinmeyecek birşey değil. Fakat sen günlük politikanın rüzgarına kapılıp rasyonel düşünme yetini muhtemelen kaybettiğinden atanın gözlerinden yıldırım çıkarabileceğine de inanıyorsundur muhtemelen.

Edit 2:Atatürk döneminde diktatörlük değil de cumhuriyet sisteminin olduğunu zanneden cahilleri göstermiş adamdır aynı zamanda.

Edit 3:Ah kemalistler bir bilseniz tarih bilminden ne kadar uzak dincilerle ne kadar benzer olduğunuzu. Adam hala atatürk zamanında cumhuriyet vardı ve atatürk'ün 1923 yılında sultanlığını ilan edicek kadar güçlü olduğunu sanıyor.
mustafa kemal gibi insan evladı ve iyi yürekli olmayı gerektirir...
sadece ben mi güldüm bu başlığa:

birincisi türk örf adetinden haberi olmayan cahil cühelanın tanımı
ikincisi o dönemde seni öyleyatırtmaz naziler, komünistler, mussoliniler yapmayın ne olur...

bir de (bkz: atatürk ün mal varlığı) galiba vahdettin den cok değil sadece bir tıkcık fazla sonucta cepheden cepheye kosuyor değil mi ne ara yapacak o kadar malı maşatı.
1923- 1938 arasında osmanlı'nın son dönemindeki padişahlara göre çok daha fazla yetkisi olan, takrir-i sükun'la komünistleri, dindarları, kendi silah arkadaşlarından oluşan muhalifleri bile susturan liderin yaptığıdır. oh ne güzel dünya. hem demokrasiyi getirmiş ol hem kendi döneminde demokrasinin d'si olmadan ülkeye hükmet.
yasayla korunan modern sultan olmuştur.
mustafa kemal Atatürk

unutulmadın, unutulmayacaksın.
ve çok rahat dikdatör olmak.
Zaten Sultanlar gibi yaşamış, e bırakın da Cumhuriyeti seçsin.