bugün

En güzel, en şeker dönemde ismi gibi şeker olmayan bir hastalıkla yaşayıp, çocukça eğlencelerden uzak durup, çikolataya, dondurmaya hasret bir şekilde, ilaç ve iğnelerle çocukluktan bihaber yaşamak yaşamak zorunda kalmak.
çok fazla şeker yemek ve genetik faktörünü de göz önüne alırsak mümkün, çocukluk hırsızıdır şeker hastalığı.
çocuk olmasa bile ergenlik döneminde de yaşanması kötü bir duygudur. genellikle genetik bir rahatsızlıktır ve ailenizin size kötü bir hediyesidir maalesef ki.
Eksik büyümektir, kaderin kahpeliğidir.
tip 1 diabete yakalanmaktır. günde 4 defa iğne ile insülin almayı gerektir. çocukluğu çaldığı gibi ömrün geri kalanını dikkatlı yaşamayı gerektirir, zira şeker komasına girmek içten bile değildir. genetik olduğu gibi yoğun strese bağlı olarak da gelişebilir.
insülin direnciyle başlar şişman çocuklarda kilo verilip spor ve diyet yapıldığında bu direnç kırılır ileride şeker hastası olma riski kalkar ve yemekten kısmaz.

istisnayi ağır vakalarda bulunabilir tabiiki.
kötüdür hemde çok. çocuk istediğini yiyemez oynarken bile dikkat etmelidir bir yeri çizilmesin yaralanmasın diye. her çocuk gibi yaşayamaz günlerini. her zman eksiktir. bunun yanında ailede şeker hastasıdır çocukla birlite. çünkü artık onlarda yağlı tatlı vs. yiyemez. artık tüm aile halkı diyete başlamıştır. herşey düzenli olmalıdır. bunun yanında birde inüsilin iğnesi vardır. küçücük çocuğa batırırsınız. hiç ses çıkarmaz onu öyle görünce çok canınız sıkılır çok. üzülürsünüz ama belli etmezsiniz. edemezsiniz...
bir süre sonra kendi vurmaya başlar iğnesini. dışarda arkadaşlarıyla oynarken saati geldiğinde eve koşar iğnesini vurur ara öğün yemeğini yer. tekrar oyuna döner. sıkıcı bir döngüdür çocuk için.
birde ara ara girdiği hipoglisemi nöbetleri vardır. aile ölür ölür dirilir. bir saat önce şekerden uzak tuttuğun şeker hastası çocuğa baygın halde şeker yedirmek zorunda kalındığı durumu bir hayal edin... allah yardımcıları olsun. bilyorum çünkü benim küçük kardeşim de 6 yıldır şeker hastası.
babaya hiçbir zaman dondurma sipariş edememek, çikolatayı kardeşi yerken uzaktan izlemek ve çileği hiçbir zaman şekere bana bana yiyememek, rengarenk şekerlerinse boyalı camlardan ibaret olduğunu anımsamaktır..
hayata yenik başlamaktır.