bugün

öncelikle çirkin kadın diye bir başlık var. orada gerekli açıklama ve espriler yapılmış. ama bu çirkin kadın olmak.
yani çirkin bir kadının ruh hali, davranışları hissettikleriyle alakalı bir şey.

benim klasik gözlem alanım olan toplu taşıma araçlarında ara ara gözüme çarpar çirkin kadınlar. sonra şöyle bir bakarım yüzlerine gözlerine doğru. sonra hüzünlenirim. erkek olmak fazla dış güzelliğe sahip olmayı gerektirmiyor. istediğin kadar çirkin olabilirsin ama zeka, karizma, para üçlüsünden birine yeterince sahip olman seni cazip kılabiliyor kadınlar gözünde. ama aynı şey kadınlar için pek geçerli olmuyor. istediği kadar ruh güzelliği olsun, ilk bakışta hep ön yargıyla karşılaşıyor. hatta zeki oldukça daha da ayrılıyor. farkettiyseniz çalışkan veya zeki/zekasını geliştirmiş kızlar hep çirkin olur. filmlerde falan banko böyledir bu olay. güzel olan aldığı gazla iplemez bilimi sanatı, çirkin olan ise "ben zaten bilimle sanatla uğraşıyorum erkeklerle işim olmaz" geyiğine veriyor kendini işine.

çirkin olmanın böyle bir artısı var kadınlar için. daha çalışkan, daha bir kendi ayaklarında durabilen, özgür bireyler oluyorlar. tabi hepsi değil. kimi de kör topal bir erkek bulup (erkeğin çirkini olmaz) kendini ona adıyor, başkasını bulamam iç korkularıyla. "bir daha beni biri beğenmez" endişesiyle erkeğin her türlü zırvasına katlanıyor, salla baş olup çıkıyor sonunda. bu konuda güzel kadınlar ise daha rahat ve özgüvenli oluyorlar ama onları da daha güzel bir kadın korkusu sarıyor.

gelelim bir kaç toplu taşıma gözlemine, tramvayda ayakta kapıya yaslanmış kulağımda müzik durgun ve yorgun gözlerle kesiyorum etrafı. kararan havanın etkisiyle camları kullanıyorum bunu yaparken. gözüme güzel bir hatun ilişiyor, aslında amacım onu bulmak değil, gözlerim buluyor kendisini. bakımlı saçlar, hafif makyaj, gözler kısık ve sabit şekilde "ben etrafa bakmıyorum" havalarında. inceden süzüyorum, inceliyorum güzelliğini. sonra hemen yanında o kendi halinde başını gözünü acaip renkli atkıyla bereyle sarmış sarmalamış, camdan dışarı sağa sola bakan, gözlerini umutsuzca büyük büyük açmış diğer kızı görüyorum. hiç dikkatimi bile çekmiyor. diğer yaka bağır açık, kışa rağmen geniş yakasıyla dururken o kutup ekspresinde misali dolamış kendini kazakla atkıyla. sonra ümitsiz bakışlarını görüp hüzünleniyorum. onun ne suçu vardı? ona niye bu kadar rahat bakabiliyorum da diğer güzel hatunu uzun uzun süzemiyorum?
sonra "lan" diyorum içimden "çirkin kadın olmak zor iş. iyi ki erkek doğmuşum."
sonra camdan kendime bakıyorum, düşen saçımı düzeltip iniyorum tramvaydan.
güzel kadınlar tarafından çok sevilmektir.
güzel kadın arkadaşları yanın da hep arıza çakartan kadındır.
bir beğeneni mutlaka olacak kadındır. insanları fiziksel özelliklerine göre , tipine göre katagorize etmeyi seven bir millet olarak toplumda epeyce bir ittiğimiz kadındır bir de! kendiyle barışık olması gerekir bir de güzellik görecelidir. bakan gözlerde biter iş!
başarılı kadın olmaktır, çalışkan kadın olmaktır, çirkinliğin bunları beraberinde getirmesidir ve mini etek giyen kadın da olabilir.
insan dış görünüşünü kendisi seçemiyor bu durumda sen olmasan bir tanıdığın elbette çirkin kadın olacaktır. ve üzülerek söylüyorum ki, diğer kadınlarla eşit değerlendirilmek için çok çalışması gerekir. bu yüzden çirkin kadınlar kişiliklerini korurlar. çünkü diğer kadınlarla değerlendirilirken ' çirkin ama dürüst, çirkin ama sadık, çirkin ama başarılı.' sözünü duymak isterler. haklı kadınlardır. ayrıca dış görünüşün hiç bir şeyi göstermediğini de iyi gösterirler.
vücudu ön plana çıkarmaktır.*
(bkz: çirkin kadın yoktur kendine bakmayan kadın vardır)
(bkz: çirkin kadın yok az vodka var) demiş birileri. Hayır zaten türküz yani ben metro da giderken güzel erkek göremiyorum kızlarımız da ortada kimsenin kimseye çirkin deme hakkı olduğunu düşünmüyorum şu gen haritamızla.
biri beni guzelligim icin mi seviyor acaba kaygisi olmayan kadindir.
Kocası rahat olacak kadındır. Hiç aklına karım beni aldatıyor mu diye bir kurt düşmeyecektir dolayısıyla kıskanmayacaktır kocası.
kafası rahat kadın olmaktır.
Ne güzeller gördük yüreği çirkin.Her şeyden evvel iyi insan olalım.
oyle bi durum yok arkadasim. squad var mekik var gogus gelistirme var. gidersin bi spor salonuna 6 ay duzenli sonra bi de guzel salona gidersin makyaj sac el ayak vs vs al iste sana guzel kadin. erkeklerin de kadinlarin da algisi bundan ibaret.
kendini bilmek kadar güzeli yoktur..
hem çirkin, hem cahil vs bilumum özelliksiz özgüven pıtırcığı kızlar görüldü burada..
ay ben şok..
du bakalım bi övgü patlatacam da bekleyek az biraz..
itü mimarlık dimi bu arada..
çirkin olmak zordur, çirkin kadın olmak daha da zordur. bakımlı olmanın dışında güzellik aslında genlerle aktarılan kişinin üzerinde çok büyük müdahalelerde bulunamayacağı bir şey. sonuç olarak sizin hatanız olmayan bir şey, hatta bir hata olmayan bir şey. ama sürekli sanki bir suçmuş gibi yüzünüze vurulur, her fırsatta başkalarının sizi ezebilmesi için bir kapıdır, her durumda özgüveninizin içine sıçabilen bir haldir çirkin olmak. sürekli bir güzellik baskısının olduğu, insanların çirkinlerden resmen nefret ettiği hatta ve hatta yalancıdan, dolandırıcıdan, şerefsizden daha fazla nefret ettiği bu dünyada çirkin olmak çok zor.
ben fark ettim ki erkek arkadaşlarım güzel kızların yanındayken kendilerine çeki düzen verip göze girmek için kendileri ile yarışırken, çirkin kızların yanında afedersiniz neredeyse tam gaz t.ş.k muhabbeti yapıyorlar. bi de öncesinde sen de bizdensin artık deyip başlıyorlar ki ben saf bunu iyi bi şey zannederdim. adam asker arkadaşım diyecek neredeyse. neyse, güzel yanları da var ama. mesela görünmez oluyorsun sözlük. fark edilmiyorsunuz, biraz da dinleyen-insanların sıkça bir şeyler anlattığı bir insansanız herkesin her şeyini donuna kadar biliyorsunuz.

net şekilde aldığım tek övgü var. aile içi gazlamaları geçiyorum. bir hocanın güzel kızları seçip "sen gel, sen de gel, siz dağılabilirsiniz "deyip günlük işlerini beraber tamamladıklarını söylemişti üst dönemlerden biri. ben bir arkadaş ve üst dönem kız varız sadece. arkadaşım tesettürlü. diğer kız mezun olacak. ikisi birden dönüp "yandın!" demişlerdi. övgü alınan yere bak allahın g.vatına sekreterlik yapıcaz.

(#33576806) burada da söylemiş sevgili ayirmasin mevlam bizi.zorlayınca sadece belden aşağı düşünerek yaklaşıyorlar zaten ama eskort olmaya niyetim yok kimsenin de olacağını zannetmiyorum. birilerini seveyim istemiştim geçen yıllarda, o da beni sevsin. belki düzgün bir ailem olsun ilerde. vazgeçtim sözlük özendiğim her şeyden. hiç ama hiçbir şey istemiyorum. zaten güzel bir kız değilseniz gönül işleri konusunda tecrübeniz olmuyor. olmayınca da yaş ilerledikçe daha da zor deniyorsunuz bir şeyleri. ya da denemiyorsunuz direkt. bi dönem yine herkes gibi kendinizi beğendirmek için yırtınıyorsunuz ama cık olmuyor yine. canımız sağolsun. ben de tek başıma bir hayat kuruyorum kendime. en iyisi de bu olacak sanırım. birilerini kendi hayatına sokmaya çalışıp kırılıp dökülmektense yalnız kalmak daha güzel. uzmanım zaten bu konuda da.
olsun senin de için güzel. sonuçta her malın bir alıcısı vardır. sonuçta bazı insanlar nefes alsa da olur diyorlar ve nefes alıyorsan bu neden problem olsun ki?

ağır bir şeydir herkes kaldırmaz yani. bana tipsizlik bir organdan mahrum olmak gibi geliyor. hep bir eksiksin. eziksin.

bu tip bir anda ortaya çıkmıyor. sen küçükken de var ve bu işte fırsat. çünkü küçükken bir şeyleri alsaydın tatmine ulaşırdın ve daha fazlasını arzulamazdın. oysa bu tatminsizlik almadığın her payda daha da artıyor ve sen gene aynı tipsiz halinle azın karşında bile kaybetmişken daha çok olanı arzulamaya kalkıyorsun ve yine kaybediyorsun. bu birike birike hayatını bitiriyor. belki görmüyorsun ama sen aslında yok oluyorsun. herkes dışardan bağırıyor: ezik, eziik, eziiik diye ama sen duymamaya çalışarak bunları söylenmemiş sayıyorsun.

yani kötüdür. bunla yaşamak, bunla oturmak, bunla yatmak. sabah uyandığında aynaya baktığında bile ilk beliren şey tipsizliğin. nasıl geçebilir o zaman o gün ve bunu her sabah yaptığını düşün.
Kadın asil bir varlıktır
ne çirkin ne de güzel olarak ayrıştırılamaz.
Çevresine negatif enerji saçan, ağzından güzel laf çıkmayan, ikili ilişkilerde vasıfsız, muhabbeti sarmayan, herhangi bir alanda kendini geliştirmemiş insanlar olabilirler. Bu noktada kadın erkek fark da etmez zaten.

Fiziki anlamda Çirkinlik dediğimiz kavram algılarımızdan süzülmeden tanımlanabilen bir şey olmadığı için birçok farklı görüşle yeniden ve yeniden anlam kazanmaya mahkumdur. ilk başta çok da dikkatimizi çekmeyen bir kişinin gittikçe gözümüze güzel gelmesi buna en yaygın örnek. Biraz daha subjektif açıdan bakarsak "dış görünüş önemli abi yaa" diyerek seçtiğimiz partnerlerimizin hiçbirinin aslında dünya güzeli / yakışıklısı olmadığını da biliriz. Leyla'yı Mecnun'un gözünden görürüz sadece, onun halini anlarız hepsi bu.

ikili ilişkilerde muhabbeti saran, hem bilgi hem duygu ufkunuzu uzaya taşıyan, keşke sürekli konuşsak dediğiniz hiçbir insanın çirkin olma ihtimali yoktur. Vakum gibidirler; iki gün sonra gözleri farklı bakıyor gibi gelir, bir hafta sonra ne güzel gülüyormuş yüzü de çok güzelmiş dersiniz. Bu illa sevgili mevzusuyla sınırlı bir durum da değil. Bu kişi ders hocanız olabilir, arkadaşınız olabilir.

Eğer kendinizi çirkin olarak algılıyorsanız sorun sizde, böyle bir muameleye maruz bırakılıyorsanız sorun karşı taraftadır. Şahsi fikrim iki türlüsüne de izin vermemeniz yönünde olurdu. Nitekim yaşamak için bile yeterince kısa bir hayat, yine de seçim sizin.
vodka az gelmiştir yoksa yoktur öyle bişey.
mutluluğun sadece güzellere özgü olduğu sanan ham ervah beyanıdır.
Amınız varsa pek de sorun olmayandır.
Bakın arkadaşlar, sizlere insanlarla ilgili fun facts diyebileceğimiz maddeler sıralıycam, tikkkaaattt!

En çok kendimizi severiz, (annelik bu başlık altında konu dışı)
Ondan sonra bize kendimizi iyi hissettireni severiz
Kusursuza yakın olanları rahatsız edici buluruz, etrafımızda en çok görmek istediklerimiz baş edebileceğimize inandığımız kusurları olan insanlardır.
Arıza olanlardan kaçarız.
Kişiliğimiz ve anılarımız eş seçimimizi diğer her şeyden daha çok etkiler.
Dominant kadın uysal erkek ister.
Dominant erkek muhtaç kadın ister.
Erkek kadını ganimet olarak görür, o yüzden sevmese bile kasasında kalmasını ister, bu anlamda çok kadınla birliktelik erkek zihninde normaldir.
Kadın erkeği değil, erkekle birlikte gelen varlığı sever, çocuğu varsa kadın çocuğunu sever, yoksa kendini, erkek fiziksel varlığı olarak kadının hayatında ilk sırada değildir, hiç bir zaman.
Erkek içinse kadının fiziksel varlığı ruhsal varlığından önce gelir. (oyuncaklarla nikah kıyan erkekler var lan!)
Erkek için sadakat tenseldir.
Kadın için sadakat (genellikle) ruhsaldır.
Zeka dağılımında kadınların standardı daha kuvvetlidir. Yani kadınların zeka grafiğinde düşüş ve yükselişler daha azdır, daha da yanisi; gerizekalı ve dahi sayısı erkek nüfusta daha fazladır. * )
Kadın kalın sesli erkeği daha güvenli bulur.
Erkek sıradan görünen kadını daha güvenilir bulur.
Sarılmak ve dudaktan öpüşmek kadın için daha önemlidir.
Zannedildiğinin aksine erkek çirkin olanı kolay sever, zorlanan taraf kadındır.
Çirkin erkek olmaktan daha zordur.