bugün

bugünün en güzel haberi. ailesi toparlayıp yatırmış parayı. Kızlarını hiç yalnız bırakmadılar, helal olsun. Gerçekten şu an çok mutlu oldum.
yargıtay verilen cezayı onarsa tekrar cezaevine girecektir.
Kadınlar vardır! güzel haberlerde alıyoruz arada.
Erkekle kadın birbirinin hayatını güzelleştirmek için yaratılmış iki canlı. Gece ve gündüz gibi birbirini tamamlayan, birbirinden farklı ama birbiri olmadan bir şey ifade etmeyen iki varlık. Doğada insan kadar bu durumun farkında olmayan başka canlı yok. Bir kere daha kanıtladık. "Buradan çıkacağım ve hayatıma devam edeceğim, bu sefer dayaksız, özgür olarak!” Diyen bir kadın. Çilem bugün özgürlüğüne kavuştu. Ama erkek yaşamından kadın psikolojisinden, ruhundan oldu. Hakaret olarak kullandığımız hayvanlar gibi yaşayamadığımız için.
Dik durdu...

Duruşmalara gelip giderken bile boynunu bükmedi , tebessüm yüzünden hiç eksik olmadı...

Kendini acındırmadı, Lafı eveleyip gevelemedi , neyse onu konuştu...

Bir akrabam kurtulmuş gibi sevindim şahsen...
kadın diye hepimizi öldürsün amk katili. kocasını niye katletti bilmiyoruz. belki de yalancıdır orospu.
Uzun zamandır ülkede bu kadar güzel bir şey olmamıştı.
arada bir ülke sınırları içerisinde güzel şeylerin de gerçekleştiğini gösteren olay. bütün gavatlara örnek olsun. şimdi bu tahliye durumu için "iyi de diğer kadınları da teşvik etmez mi bu karar" diye haykıran beyler karısını öldürüp iyi halden ottan boktan serbest bırakılan ceza indirimi alan gavatlar için de böyle mi düşünüyordu?
Gerçek manada sevdindiğim haberdir.
parayı veren erkek milletini vurabilir.
Yanlistir.
O zaman herkes kocasini öldürüp ne edeyim hakliydim desin iyi valla.
Günün güzel haberi. Ancak o geberen serefsiz 50 bin etmezdi.
oh be haberidir.
Sen ne güzel bir kadınsın;
https://youtu.be/YX07omKg1ck
Yanlıştır. Ne kadar haklı gerekçelerle de olsa öldürme eyleminin faili olabilmiş herhangi birinin 50bin tl gibi bir para karşılığı tahliye olabilmesi diğer insanlara cesaret verecektir. Dolayısıyla, ya paranın miktarı ciddi oranda fazla olmalı, ya da asgari mahkumiyet+kefalet olmalıydı.
Çilem Doğan nerdeyse tüm kadın örgütlerinin arkasında olduğu ve ciddi bir kitle tarafından haklı bulunan, destek gören biri çünkü. Kendisi ve ailesi için büyük bir rakam olabilir fakat arkasındaki destekle, geri ödemesiz toplanması çok çok kolay bir miktar.

Kadın cinayetlerinden bahsediyoruz, türkiyede kadınların özünde ne şekilde yaşadığını, nelere göğüs gerdiğini, nelerle mücadele ettiğini görüyoruz her geçen gün yeni bir isimsiz dramatik sonla.

Çilem Doğan da bu kadınlardan biri, evet. Yaşayabilmek için başka seçeneği kalmamıştı belki o an, evet. Ama ne sebeple olursa olsun, buna sürüklenmiş de olsa bir insanı öldürebilecek kadar yükselmiş bir insandan bahsediyoruz.

Şaşıyorum halimize.
Daha önce defalarca şikayette bulunmuş bu kadını kurtarmak için "hiçbir şey yapılmamış". Ve bu kadın "katil" oldu.
Çocuğu bu gerçekle büyüyecek. Belki komşusu görünce perdesini çekecek, kapısını kapatacak. Dışlanacak. Desteklenmeden iş bulması çok zor olacak... Kendi vicdan muhasebesi de cabası.
"Katil" oldu bu kadın. Defalarca şikayetçi olduğu, yardım umduğu halde "hiçbir şey yapılmadığı için" "katil" oldu.

Üzgünüm türkiye feministleri ve diğer popüler yargıyı düşünmeden benimseyen arkadaşlar; Çilem Doğanın az ceza almış olmasını desteklemekle kadın haklarını gözetmiş olmuyorsunuz. Asıl üzerinde durulması gereken, bu kadının "öldürmekle ölmek arasında bir seçim yapmak" zorunda bırakılması. Kadınlara bu ülkede asıl yapılan bu. Ve bu, az ceza verilerek telafi edilemez. Yalnızca daha çok kadını bunu seçmeye teşvik eder. Kadının hayatta kalmasını kutlamak değil yapılması gereken, kadını bu girdaptan kurtarmak için hukuk sistemini tekrar tekrar sorgulamak.

Öyle ürkütüyor ki bu durumlar karşısında verilen tepkiler.. Neyin karşısında durup neyi destekleyeceğimizi bilmiyoruz. Erkek kadını öldüremez, doğru. Ama hayır efendim, kadın da erkeği öldüremez.

Kadın cinayetlerini durdurmak yerine erkek cinayetlerini de arttıracak bu kararları destekleyerek, erkeklerden intikam mı alıyorsunuz? içiniz mi soğuyor? Anlamıyorum.

Erkekler öldürüyor evet, darp ediyor, taciz-tecavüz ediyor, pazarlıyor... Bunun çözümü kadınlara "sen de onu öldür" demek mi? Öldürmeye teşvik etmek mi?

Bir kadın olarak bunları gördüğüm her gün daha çok üzülüyorum, daha çok ürküyorum içinde bulunduğum nesil adına.

Sonuç olarak, öldürmeyi seçmek zorunda bırakılan çilem doğanın kasıtlı işlenmiş bir cinayetin faili statüsünde değerlendirilmemesi tabii ki doğru fakat kendisinin ve toplumun sosyal sağlığı için cezanın daha caydırıcı olması gerekirdi.
Nefsi müdafaa sonucu gerçekleşen cinayetlerin faillerine ben katil gözü ile bakmıyorum hele ki bi kadın zorla fuhuşa zorlanıyorsa eşi tarafından eline koluna sağlık.

Sosyal medya ve birkaç sivil toplum örgütü tarafından serbest kalması yönünde propagandalar vardı az önce tahliye videosunu izledim çok sevindim. inşallah gelecek hayatı güzel olur.
Kadın mağduriyeti üzerinden yapılmış büyük bir hatadır, hukuki faciadır, kocasını öldürmek isteyen kadınlar için cesaret verici bir karardır.
Başlığı her okuduğumda tebessüm ettiğim bir olay,mutluluk sebebim çilem ve çilem gibi kadınların sesinin birazda olsa duyulabilmesi. Çirkin ülkemden güzel manzaralar bunlar..
tüm kadınlara kocalarını kesmeleri için verilen açık çektir. adamı öldürdükten sonra perelelciydi de gitsin.