bugün

orta okulda ve lisede erkeklere giyilmesi zorunlu kılınan,insanı deli eden üniforma.ayrıyeten resmi kurumlarda ya da özel şirketlerde çalışan çoğu kişi için vazgeçilmez..
Kravat ve kolalı gömlek üzerine giyilen üst giyimidir. kıyafet devrimiyle kaftanın yerini almıştır.
her an alınıp gidilmesi mümkün olan insanı sıcak tutucak, kukuletalı giysi.
gömleğin üstüne giyildiği zaman ve o gömlek koldan sıyrılmaması için gömleği tuttuğumuz zaman insanda değişik duygular barındıran giysidir efendim. ne bileyim bende öyle oluyor. tutuyorum gömleğin kollarını geçiriyorum kolumdan o anda eski günlerim geliyor aklıma. büyüyoruz mütemadiyen..
eski zamanlarda özellikle ingiltere ve fransa kırsalının sık kullandığı adlar olmasından mülhem, köylü kesim için alaycı bir sıfat olarak kullanılan jack / jacques (bizdeki "kezban" veya "satılmış" misali) kelimelerinden türemiştir. bu sebeple döneminde köylülerin giydiği bir tür giysiye de "jaquette" adı verilmiş.
günümüzde ise o dönemde aşağılanan bu giysi, tam tersine elit bir giysi hâline gelmiş. ne kadar ilginç, değil mi? belki alakasız gelebilir ama farsça "serbest" kelimesinin de kaderi zıt bir kökene sahip olması sebebiyle bu kelimeye benzer. bakınız: (bkz: #5512266)

(bütün bunları sevan nişanyan'dan öğrendiğimi de söylemeliyim)
dilimize fransızcadan geçmiştir.
karizmatik erkeğe karizma katan, tekstil sektörünün en önemli parçası.
gökhan keser'in yeni şarkısı.

http://www.youtube.com/watch?v=b8qFLeFEfhg

şarkıyı burnu tıkalıyken söylemiş. ama hoş şarkı.

--spoiler--
insan Nasıl Hiç Acımıyor Kendine
Aceleyle Gidiyor Belanın Göbeğine
Hem Biliyor Yanacak Canı
Hem Ne Kıymeti Var Alt Tarafı Acı
Hem Biliyor Yanacak Canı
Hem Ne Kıymeti Var Alt Tarafı Acı
Dağ Taş Vurucam Yollara iki Gömlek
Bir Ceket Çantaya Bırak Gölgemi Takibi

Artık Arama Sorma Dağ Taş Vurucam Yollara
iki Gömlek Bir Ceket Çantaya Bırak Gölgemi Takibi
Artık Arama Sorma, Artık Arama Sorma
Önce O Uyanıyor Beni De Uyandırıyor
Selam Sabah Günaydın Yok Ömür Geçiyor
Dağ Taş Vurucam Yollara iki Gömlek Bir Ceket Çantaya
Bırak Gölgemi Takibi Artık Arama Sorma
Dağ Taş Vurucam Yollara iki Gömlek Bir Ceket Çantaya
Bırak Gölgemi Takibi Artık Arama Sorma
Artık Arama Sorma, Artık Arama Sorma, Artık Arama
--spoiler--
"1970'li yıllar. Ortaokula gidiyorum. Bir cumartesi günüydü galiba. Küçük bir kamyonet tüm gün kasabayı dolaştı durdu. Bozkırın ortasında biteviye bir anons: "Dikkat dikkat! Bu akşam Avanos Yeni Sineması'nda sürpriz sanatçılar ve Neşet Ertaş... Bu akşam Neşet Ertaş sinemamızda." Gece sineması öğrencilere yasak olmasına rağmen bir fırsatını bulup kaçıyorum. Neşet Ertaş'ı dinleyeceğim. Her zamanki taktiğim yine tutuyor. Kucağımda bir kasa gazozla sinemaya giriyor, bir daha çıkmıyorum. Salon ağzına kadar dolu. Önlerde dayım oturuyor arkadaşlarıyla, görünmemem lazım. Arkada bir yere dikilip, heyecanla Neşet'i bekliyorum. Önce sürpriz sanatçılar çıkıyor sahneye. Bir kadın ve orta yaşlı, aranjman söyleyen bir erkek. Kimse çok fazla ilgilenmiyor. Onlar da zaten işlerini hızla bitirip gidiyorlar. Gözüm kuliste. Biri, sahnenin ortasına tahta bir sandalye koyuyor. Az sonra da kulisten sazını göğsüne bastırmış, hafif öne eğik bir yürüyüşle Neşet çıkıyor. Takım elbise, parlak iskarpinler, dudaklarının üzerinde Ayhan Işık bıyığıyla gencecik bir Neşet. Eğilip selamlıyor seyirciyi ve sandalyeye oturuyor. Arka arkaya iki üç türkü söylüyor. Ahali nasıl coşkulu. Ama Neşet biraz sıkıntılı sanki. Bir an duruyor ve kırk sene sonra, istanbul'da bir açık hava konserinde duyduğum bir cümleyle izin istiyor seyircilerden:
"Ayağınızın turabı, goğnünüzün hızmatçısıyım. Su cekattan bi kurtulayım müsaade ederseniz."
Ceketi çıkarıp oturduğu sandalyenin arkasına asıyor sonra. Artık özgür.
Neşet'in ceketi çıkardıktan sonra söylediği türküler ahir ömrümün en güzel sesleridir."

Ercan Kesal
Peri Gazozu / Ceket Çıktığında
adnan şenses gelir akıllara.
izmitçe de sevgili (manita) anlamına gelen kelime.
Takım elbisenin ceketi yahut blazer ceketlerin düğmeleri otururken ilikli kalmaz.
Fr jaquette kısa ceket < Fr jaque bir tür köylü ceketi.