bugün

ahmet kaya gibi sevilen bir sanatçının neden yaptığını anlamadığım göndermedir. heralde bunu bir tek ben fark etmemişimdir. ahmet kaya' nın parçasında şu sözler vardır:

çek mustafa çek.
çek çek rakı çek.
senin ömrün hep böyle çekmekle mi geçecek ?

burda atatürk' ün hayatının rakı ile geçtiğine gönderme yapmaktadır. sonuçta mustafa kim herkes iyi bilir. neden daha farklı bir isim bulamamış diye sorarlar adama. helede rakı gibi atatürk' ün hayat ışığı ile ilgili bir konuda konuşacaksa.
mustafa nın acı çekmesinden bahsetmektedir.ülkesi için.
http://www.facebook.com/v...video.php?v=1263996848281

"atatürke gerçekten çok saygı duyuyorum ve gerçekten çok seviyorum"

"kendimi bağımsız laik ülkemin bekçisi olarak görüyorum "
bence yanlış bir tespit.
ahmet kaya öyle bir düşünceye sahip olamaz.
mustafa türkiyede en cok kullanılan isimlerden biri, hiçbir art niyet aramamak lazım.
"mustafa türkiye'de en çok kullanılan 3. isim (... 1. mehmet, 2. ali, 3. mustafa, 4. ahmet, 5. murat, ...). ülkemizde yaklaşık her 56 kişiden birinin adı mustafa ve ismin yaygınlık oranı binde 18.
mustafa adının yaygınlık oranının türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 27-02-2011 13:02 itibariyle yaklaşık 1,338,223 kişinin isminin mustafa olduğu ve mustafa isimli kişi sayısının her yıl ortalama 21394 kişi arttığı tahmini yapılabilir.
mustafa adının amerika birleşik devletindeki yaygınlık oranı ise bir milyonda 159.50 civarında ve bu hesaba göre abd'de yaklaşık 49,668 mustafa yaşadığı tahmin edilebilir. abd'nin nüfus istatistikleri dikkate alındığında amerikada mustafa sayısı her yıl 419 kişi artıyor."

kaynak : ismididikle.com

bu yazıyı giren yazarın da mustafa kemal ile sorunları vardır ama sanırım kendisi kıyı çocuğu olduğu için biraz daha fazla fosfor almıştır.
aynı şarkıda akademide bir koltuk, bir de çek defteri derken de atatürk' ün öğretim üyesi olmasını kast ediyor sanırsam.
bsgçk.
provakasyon amaçlı, zorlama çıkarım. itibar etmeyiniz.
(bkz: yok öyle bir şey)
kurtlere zulum etmis/eden bir gelenegin (turkiye cumhuriyeti devleti) basini ceken insana, bir kurt ozani tarafindan yapilabilecek gonderme, fazla kasmamak lazim.
ben bu tür çağrışımları olan yaratıkları insan yerine koyup cevap bile vermem kardeşim.
hani insanda biraz ar, biraz namus, biraz şeref olsa adam numarası yapar derler ya, ben hiçbir numara göremedim bu zihniyetsizlikte.
(bkz: adam beyinsiz beyler dağılabiliriz)
"çek çek rakı çek" ve "senin ömrün hep böyle çekmekle mi geçecek" sözündeki "çekmek" aynı anlamda değildir. birincisi içmek anlamında ikincisi ise dert çekmek anlamında. şim bakın aptallık diyeceğim kırılan olacak ulan burada nasıl atatürkün rakı içtiğinin vurgulandığı anlamını çıkarabiliyorsunuz anlamıyorum. ki söz yazarı yusuf hayaloğlu'dur.
atatürk'ü bir ahmet kaya şarkısıyla bağdaşlaştıran zinhiyetin provakatörlükten başka bir amacı yoktur.
cahil cühela'nın bir şey bulamayınca şarkılardan fal tuttuğunu görüyoruz. entellektüel seviyeden nasipsizlikleri, kör cahillikleri acınacak düzeyde yazık. yeni gelinin bilmem neye sarıldığı gibi sarılıyorlar her mustafa diyene. ben kendilerine oynayacak düzgün bir şey vereyim de oynasınlar onla...

--spoiler--
hey anavatandan ayrılmayanlar
bulanık dereler durulmuş mudur?
dinmiş mi olukla akan o kanlar?
büyük hedeflere varılmış mıdır?
asarlar mı hâlâ hakka tapanı?
mebus yaparlar mı her şaklabanı?
köylünün elinde var mı sabanı?
sıska öküzleri dirilmiş midir?
cümlesi belî der enel hak dese,
hâlâ taparlar mı koca terese?
ismet girmedi mi hâlâ kodese?
kel ali'nin boynu vurulmuş mudur?
koca teres kafayı bir çekince
iskender'e bile dudak bükünce
hicabından yerler yarılmış mıdır?
--spoiler--

sabahattin ali'nin atatürk'e hakaretten tutuklanmasına ve hapse düşmesine neden olan şiirdir bu. dönemin politik ikliminde komünist olan sabahattin ali öfkesine hakim olamayıp yazmıştır bunu. ancak ne bu sözleri atatürk'ün büyük devlet adamı, dürüst bir siyasetçi ve büyük bir asker olduğu gerçeğini örter ne de sabahattin ali'nin büyük bir yazar olduğu gerçeğini örter.

çorak kültür ve medeniyet ortamında, saldım çayıra yetiştirilmiş cahil birer hiçsiniz. (p ile)
MUSTAFA Türkiye'de en çok kullanılan 3. isim (... 1. mehmet, 2. ali, 3. mustafa, 4. ahmet, 5. murat, ...). Ülkemizde yaklaşık her 56 kişiden birinin adı MUSTAFA ve ismin yaygınlık oranı binde 18.

MUSTAFA adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 02-06-2011 13:20 itibariyle yaklaşık 1,343,792 kişinin isminin MUSTAFA olduğu ve MUSTAFA isimli kişi sayısının her yıl ortalama 21394 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

Bu bilgiler ışığında böyle bir söylemde bulunmak yanlış olur diye düşünüyorum..
orada bahsedilen sadece mustafa diye bir adam. bu mustafa amcasının oğlu da olabilir, mahalleden arkadaşı da olabilir, askerdeki çavuşu da olabilir veya memleketlisi olabilir. burdaki mustafa nın atatürk olduğu ne belli? kaldı ki atatürk olsa ne olacak? atatürk allah değil ki onu eleştirmek günah olsun.o yüzden (bkz: sskla)
(bkz: deli saçması)

şimdi aynı mantıkla yola çıkacak olursak şunu da diyebiliriz ki: çek mustafa şarkısında peygambere yapılan gönderme. hiç şaşırıp da şaşkınlıklar yaşamayın. malumunuz "muhammed mustafa" olarak da bilinir hz. peygamber...
Şarkıda bahsedilen mustafanın atatürk olma ihtimali yok. Salon solcusu ve muhtemelen akademisyen olan bir tipten bahsediyor. Yani normal bir solcu.
@18 inde dediği gibi. atatürk kala kala ahmet kaya ya mı kaldı? atatürk ile alakası yok. başka birine hitaben yapılmış ironi bir şarkı.

(bkz: çek mustafa çek)