bugün

gidilen dönerciye 1.5 yağlı iskender istediğinizi anlatmanın bir yolu..
garsonların hepsinin sanki aynı tonda ve sekilde kurdugu cumle

-ceeeeyk bibucuk iysskender yaglı osssuuunn
(bkz: sabaha dogru uuserlerden yukselen karın gurultuları)
(bkz: çek yağlı olsun 1 5 ateş !!!)

(bkz: gıllı ali diyator)
duyduğum anda huzura erdiğim cümle.

yine günlerden salı. çıkmışım işimden gücümden. ağır ağır ilerliyorum karnımın gurultuları eşliğinde. tam o sırada ufak bir çocuk yaklaşıyor yanıma. "abi bi selpak alsana be." duraksıyorum bir anda. çocuğun o gariban gözlerine masumca bakıyorum. çocukta aynı şekilde bana karşılık veriyor. selpak alacağımı sanıyor. "siktirgit lan" diyorum bir anda çocuğa. arkasını dönüp gidiyor. ona bakarken canım iskender çekiyor ve beynim o çocuğun açlığına kayıyor bir anda. sesleniyorum arkasından,
-"lan piç. buraya gel bakim." hemen geliyor sevinçle. "karnın aç mı?" diye soruyorum. kafasını sallıyor piç gibi. "iskender yemek ister misin?" diye soruyorum. "evet abi" diyor. "şurda satılıyor." diye lokantayı işaret ediyorum orospu çocuğu gibi sırıtarak.

asılıyorum favorilerine, "bak oğlum iskender yemek bir sanattır. var mı sende o kapasite?" diye soruyorum. "amına bile korum abi" gibisinden bişeyler geveliyor. "sikli soklu konuşma lan benle." diyerek basıyorum tokatı. "senin ananı siktiricem." diye ağlayarak kaçıyor. "ejdadın gelsin lan piç" diye bağırıyorum arkasından.

bana dönüp dönüp iki eliyle takımlarını avuçlayıp dil çıkartıyor. göz yaşlarının suratındaki pisliği yanaklarına doğru akıttığı suratıyla bana bakarak. bir depar atıyorum ama piç kurusu bir deliğe giriyor.

daha da çok acıktım bu olaydan sonra. gidiyorum lokantaya giriyorum. "hoşgeldiniz" diye karşılıyor beni paçoz bir kız. şöyle bakıyorum üstten üstten. kafamı yana eğerek "te allam ya" hareketi yapıp iki tane kokoş kızın tam karşısındaki masaya oturuyorum. hemen garson geliyor,
-ne arzu ederdiniz? (ananı demek istiyorum ama karnım çok aç inan olsun)
-iskender!
-1, 1.5 ?
-1.5!
-içecek ne alırsınız?
-neden bu kadar çok soru soruyorsun?
-vaay soruya soruyla cevap veriyorsunuz ha.
-ayran getir. yağlı olsun.
-tabi efendim. *çek bir buçuk iskender yağlı olsun.
*iskeender çeeeeeek.

kokoş kızlardan biri lahmacun yiyor diğeri dondurma. "pardon birşey sorucam ama yanlış anlamayın lütfen." diyorum dondurma yiyene. "tabi buyrun diyor eblek eblek sırıtarak"
"bir kere yalayabilir miyim?" diyorum. "tabii" diyor ve dondurmayı uzatıyor. "ehehe bak yanlış anladın." diyorum. ağlayarak gidiyorlar parfüm kokusunu arkalarından sürükleyerek.

iskenderim geliyor. yoğurtla yağın birleştiği noktaya bandırıyorum pideyi..
http://d.imajport.com/200...1_02/6456926-iskender.jpg
(bkz: çek bir buçuk iskender yağlı olsun)