bugün

eğer çok karizmatik arkadaşlarınız varsa, onların baskısıyla mecbur bırakıldığınız durumdur. yine çok subjektif oldu ya lanet olsun.

yıllarca kaderime razı bir davranış içindeydim. çaycı kaç tane koyarsa ben o kadar atardım şekeri. eğer şekerlik masadaysa ve dolayısıyla çayımın yanına şeker koyulmadıysa şekersiz bile içtiğim oldu. bu kadar da kadercilik olmaz be kardeşim. azıcık isyan et di mi, azıcık düzene başkaldır. hep bu eğitim sistemi...

gel zaman git zaman iş-güç sahibi olduk ve karakterlerde ufak tefek değişiklikler oldu. yıllardır arkadaşım olan bir tanesi bir gece beni şok eden ifadeyi kullandı :

- birazcık karizmatik ol lan. iki şekerli çay mı içilir?

diğerlerinden destek gecikmedi. sanki bensiz bi ortamda konuyla ilgili kanun hükmünde kararname imzalamış gibiydiler.

+ çocuklar bile iki şekerli içmiyo olm artık çayı...
% hemen o tek şekeri geri ver...

şok olmuştum. üzerime çok geldiler. savunmasız kaldım. sanki o gün buluşmaya şövalye kıyafetleriyle gitmişim de onlar "hangi devirde yaşıyoruz olm?" tavrını almış gibiydiler. neyse, bi bildikleri vardır diyip bir sonraki çay servisinde çaycıya tek şekeri geri vermek istedim. "bırak kalsın masada" diyip tersledi beni. sonra bir başka yerde yine benzer bir gerginlik yaşadım. geri almak istemedi şekeri. sinirliydi.

uyku filan haram oldu tabii. hemen en karizmatiklerini arayıp durumumun normalliğini sorgulamalıydım.

- hacı, böyleyken böyle. yaşadığım süreç normal mi?
+ bi git yat uyu olm. çat!

o, orta boylu, tıknaz çaycı abilere tek şeker geri vermeyin n'olur. yaşadıklarım çok acı. gözünün önünde yere atın şekeri, daha iyi.
çayı şekersiz içerek sağlıklı yaşamaya çalışanları takip eden insandır.
isviçreli bilim adamlarına göre romantik bir karaktere sahip olma ibaresidir.

ben şekersiz içiyorum misal. tam andavalım. kalasım.

zorla tek şekerli içirilen kişileri bilemicim tabi. bilim adamı değiliz ki allah kahretsin. onu bırak. isviçreli bile değiliz.
bunu içen bunu içmedi;
(bkz: çayı 3 şekerli içmek)
2 çok hiç acı ortası tek şeker iyidir.
(bkz: aa bu benim lan)
çayın en güzel halidir benimde tercihimdir.
iki şeker fazla geliyorsa yapılması gereken işlemdir.
çayın tadını daha çok alabilmek için yapılan eylemdir.
tarzım, karizmamdır. (bkz: taze demli ince belli tek şekerli)
Ne şekerli ne şekersiz ağzının tadını pek bilmiyenler için uygundur. Bide şekersiz içinler varki ( şahsımdır ) girdiği havalar sanki amerikayı bombalamış niteliktedir.
Şekersiz içmekten daha havalı değil.
vücuduna iyilik yapan insandır , aslında hiç kullanmasa daha iyi . malum şeker faydalı bir şey değildir.
hiç atmıyorum daha bir güzel tadı.
onu da bırakmalıdır. çay şekersizken güzeldir.
ne az ne çok, tam kıvamında.