bugün

Dersini görür, dersine çalışır geçer sınavını bakar dalgasına. Bende biyolojiyi sevmezdim zira biyoloji öğretmeni olacak halim yok. Ama zorunlu ne yaparsın.

Hadi zorla gösteriyorsun bari o dersten sınav yapma ver hayat dersini bas git. Yazılım öğrencisini tarihten sınav yapmak gibi bir şey.

Türkiye eğitim sistemi. Dayatma derslerle dolu. din kültürü dersine özel bir şey değil yani.

Ha şimdi biri çıkar kpss'de yks'de soruyorlar ondan diyecek. Sormasınlar o zaman kardeşim derim bende. Adamına bölümüne göre eğitsinler sınasınlar derim.
Bizim mektepte din dersleri, kimsenin takmadığı, 2-3 sayfa okuyarak genel kültürden pekiyi alabileceğin derslerdi. Ateist olsam işime gelirdi bence. Bedava not.
sınavları 80-90 olmasına, yani ortalama olarak 85 yani 5 gelmesi gerekirken, kendisini öğretmen sanan bir adet bedevinin kanaat notu kullanarak karnesinde bu gereksiz dersi 4 olarak gören tarafımdır. yanlış olmasın, karnede kimya ve bu gereksiz ders dışında hepsi 5’di.

bir gün bu mario kılıklı bedevi sınıfta allaha inanmayan var mı diye sormuştu, yalnızca ben inanmadığımı söylemiştim koca sınıfta. neden inanmadığımı sorduğunda ise kuranı okuduğumu ve kafama yatmadığını söylemiştim. nesi kafana yatmadı diye sordu, ben de kader kısmının çok saçma olduğunu, zaten kaderimiz belliyse cennet ve cehennemin çok saçma olduğunu, bu durumun da allahı sadist yaptığını söylemiştim.

bana kelime-i şehadet getirip müslüman olmamı söyledi, ben de inançlarımla dalga geçmemesi konusunda kendisini uyardım. devam edip sınıf içerisinde o kıt zekasıyla beni küçük düşürmeye kalkınca ben de tonumu değiştirdim.

sonuç olarak ahzap suresini okuyup da hala inanan insanın ve müslüman olduğunu söyleyen bir kadının zekasının kıt olduğunu söylemiştim. bunlara ek olarak inançlı insanların manevi boşluklarından ötürü böyle olduklarını, zayıf karakterler oldukları için tutunacak bir dal aradıklarını belirttim. sanırım bu sebeple kanaat notuyla ancak bu kadar düşürebildi notumu.

sonuçta ben türkiye’de ilk 500’e girdim, o bedevi ne yaptı bu hayatta?

boş insan.
Zulüm çeken ateisttir. Yine de din notu mümin öğrencilerin alayından yüksek olur.
o ders den muaf tutulur. her ülkede böyle. almanyada da böyle müslüman birinin orada ki din dersine girmesi gerekmez ve sınavlarına da girmez.