bugün

(bkz: what s up nigga)
(bkz: esmer değil koyu tenli)
(bkz: bok gibi de zenci)
(bkz: guneslenen zenci insan)*
türkiye de geçerli olmaması gereken bir görüştür. çünkü bu ülkede zenci olduğu için kimse hor görülmez, hor görüp küçümsemeye çalışan kişiler toplum tarafından bastırılıp ayıplanır. Bu nedenle ben zenciye zenci demekten çekinmiyorum. benim için zenci bir hakaret değil. hiçbir zaman bizim için öyle olmadı. amerikalılar düşünsün negro deyip demeyeceklerini.
(bkz: siyahi nicki)
zaten köken itibariyle zenci de "nigger" gibi aşağılayıcı kelimeye tekabül etmez. Etiyopya'daki zenj kabilesinin isminden türeyen ve arapçadan dilimize geçen zencinin etimolojik olarak hiçbir kötü kullanımı ve iması yoktur. O yüzden hem zenci hem siyahi.
(bkz: hepimiz zenciyiz) * *
pascal nouma'ya bir istanbulspor-beşiktaş maçı'nda * kırmızı kart gösteren ali aydın'ın maç sonrası pascal nouma'ya "zenci" demesinden sonra beşiktaşlı yöneticilerin ali aydın'a özür dilemesi için tepkili bir biçimde söyledikleri söz.

meraklısına;

evet ali aydın özür dilemiş olay tatlıya bağlanmıştır.

o değil de bu konuyu da futbola bağladım ya helal olsun bana. lanet olsun şu içimdeki futbol sevgisine... *
nigger - black ikileminin tercüme edilmiş hali. gereksiz bir dublajlı amerikan filmleri nesli duyarlılığı.

zenci kelimesi nigger gibi olumsuz anlamlar içermediği için ayıp ya da hakaret değildir.

yok biz zencilerin insan haklarına saygı duyduğumuzu göstermek için böyle bir gereksiz değer geliştirdik derseniz, siyahi olsun o zaman napalım.