bugün

Sevgili hocam, münevveri evvel ilber ortaylı'nın hayatını konu alan, nilgün uysal kalemli söyleşi kitabı. Akademik hayata, ülkesinin refahına bilimsel yoldan katkı sağlamak isteyen her talebenin -bir insanın nasıl, ne kadar çok ve doğru çalışması gerektiğini de anlatması açısından yutması gereken kitaptır, 626 sayfa olmasından korkulacak son kitaptır... Kitabı okurken Trt2 de ki televizyon programında olduğu gibi haklı ve sevecen ukalalığı ile sizi saracaktır, sarmazsa kitabı kafama atın.
ilber ortaylı' yı tanıtabilecek en güzel kitaplardandır. sadece tarihçilerin değil birçok gencin okurkende keyif alacağından eminim. çünkü ilber hoca' nın akademik zorluklarla nasıl uğraştığı ve idealist kimliğini görme imkanını bu kitapta bulabilirsiniz.kalın bir kitap ama cidden çabuk bitiyor.
jean paul sartre' nin ' insan kendini yapar ve varoluşur ' sözünü hatırlatan önerme.
anın yetkinliğini ve özgürlüğün insanı sürüklemesini belirtendir.
(bkz: gecmisin gelecege orani)

imha sebebi oldugunu biliyorum, ama gene de tutmayayim kendimi. buna eksi veren sahis; senin gibilere en son jura devrinde rastlanmisti.
okudukça insan kendinden şüphe duyuyor. hatta şöyle diyor; ben bir hiçmişim meğer... o kadar çok şey sığdırmışki yaşamına, şaşırmamak, imrenmemek elde değil. gördüğüm kadarıyla o da anormalite seviyesi yüksek haysiyetli şahıslardan...
Dün kadıköy'deki iş bankası kültür yayınlarından aldım. Okuyacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum.

Gayet ilgi çekici bir kitap.

Konu sınırlaması yok. Söyleşide her şey konuşulmuş.
"sadece kaybedilir. "
bu bendendi.

gelelim kitaba;
bir kişinin
kendine alırsa kendine en büyük yatırım hediyesidir.
başkasına alır ve okumasını sağlarsa o kişiye yaptığı mucizevi bir dokunuş, oluşum hediyesidir.

"herkes kendi talihinin mimarıdır" cümlesini görmüştüm okumadan önce tanıtımında.
çok haklı.

al oku okut.
firlatalim o zamanı zamansızliga..
zevkle okuyorum. yazın boş vakitlerimi süsleyen bir kitap.

ilber hoca'nın programlarını zevkle izliyorsanız, okuyun.