bugün

hesaplarini dondurmakla tehdit eden komik yazarlardir. yahu sen kimsin be, adamin sitesi, istediginden reklam alir. istedigi yere bagislar veya cebine indirir. siteye uye olurken adam sana aldigi her reklamin makbuzunu gosterecek diye bir sey mi soyledi, hayir. ee o zaman gotunu yirtip yaygara koparmanin anlami ne.
eğleniyorlar.

kime ne ?
sozluk yazarlarına asalak demeye cürret edebilen yazarımsı insan..yüzde kaç komisyon alıyor merak etmekteyiz..!
(bkz: zall seni everecek)
(bkz: zall sana çiçek verecek)
(bkz: sözlükte götünü yalayan gerçekte sikini de yalar)

(bkz: bağışladım demeyecek o zaman arkadaşım!)
aslında kendinin göt yaladığını farkında olmayan yazardır
ayni zamanda yalakadirlar. yahu yalaka olmasaniz makbuz goster demezsiniz. ben mi soruyorum makbuzu siz mi? ben arada bir aklima bir sey geldi mi gelir yazarim. kimsenin ne alip ne verdigi beni ilgilendirmez. ama bakiyorum burdaki cogu yazar bir anda aslan kesildi. yardimi yapacak olan zall, size ne oluyor? sanki adam deprem bagisi altinda para toplayip sonra paranin ustune mi yatti.
bu başlık adı altında nasıl ki bir yazar diğer yazarlara "asalak "deme cürreti gösteriyorsa diğer yazarlarda hesap sorma ve bu başlığı açan yazara benzer şeyleri dile getirme hakkına sahiptir.

esas konuya gelelim.

sözlük elbette sözlük sahibinindir. ama unutulmaması gereken durum şudur ki, sözlüğü yazarlar var eder.
sözlük sahibi istediği gibi reklam alabilir. açıklama yapmasına da gerek yoktur kanımca.

sözlük yazarlarının belki de burda en büyük tepkisi" yardım kampanyası olarak" eylemden sonra bunu sözlük yazarlarına duyurulmasıdır.
yoksa bu kadar tepki almazdı. kimse de neden kapattın diyemezdi.

elbette çoğu kişi inanmak ister reklam gelirinin haiti'ye gideceğine. ama diğer sözlüklerde yazılanlar, açıklamadaki pek samimi olmayan ifadeler yazarların kendilerini "aptal gibi" hissetmelerine yol açmıştır.

zaten gerçek anlamda bu tarz bi iyi niyete girişen sözlük sahibi başına gelebilecek bu hadisleri düşünebilir ve ona göre hareket edebilir.

makbuzu göstermek ya da göstermemek ona kalmıştır elbet. şayet bu kampanyanın doğruluğunu kanıtlarsa büyük sükse yapacaktır ve yazar kazanacaktır bu site. ama aksi ispat edilirse de " insanların zor anlarını maddi çıkarlara alet ettiği için " (deprem gibi) yazar kaybına uğrayacaktır.

şu bir gerçek ki tüm sözlük sitelerinde kural açıktır.
"ya seversin ya terk edersin, sözlük benim istediğimi yaparım" anlayışı hakimdir. bunları bilerek üye olduk buralara.