bugün

Vaatlerin hep aklımdaydı ama
Hayat iyi bir insan olmama müsade etmedi anne
Affet.
Bir değil belki bin pişmanlığım var bu yüzden ama bir tanesi var ki hiç geçmeyecek.
2013 senesinin ilk günlerinde .. valizimi topluyorum ve sen gideceğimi anladın .. pasaportumu aldın elimden, .. ağlamaya başladın ama ben dinlemedim ardımda bile bakmadan her şeyi ve herkesi terk ettim.
Size anlatamadıklarım vardı bu yüzden gitmeye meçbur olduğumu düşünüyordum başka çare göremiyordum.
Yokluğum zoruna gitmesin diye sana son zamanlarda kötü davranmaya başlamıştım ...
Bugünlerde dört buçuk sene oldu ama sanma ki zaman çabuk geçti .. pişmanlıklarla dolu dört buçuk yil hiç çabuk geçer mi.
Keşke ama keşke diyorum o gün o pasaportu yırtıp atsaydın ve ben gidemeseydim .. illa ki bir çare bulunurdu dimi anne .. bir şekilde derdimi anlatabilirdim size.. o zaman ki aklımla doğruya karar veremiyordum işte.. ama çocuk aklımın verdiği bir kararın vebali bu kadar ağır olmak zorunda mıydı.
Zaman zaman sizi görmeye gelsemde artık o evde hep misafirim biliyorum. ..
Bir insanın pişmanlığını bile yargılıyorsunuz.
Üniversite tercihlerimi babamın yapmasına izin vermemdir. Bakıyorum bakıyorum, istediğim bölümler de tutuyormuş. Hayır hepsini geçtim, insan çocuğuna geçerli meslek diye öğretmenlik,hukuk falan yazdırır neden kamu yönetimi yazıyorsun be adam.
bu kavram biraz zordur. fakat pişmanlığın levelinde inilmesi gereken bir kriter var. Geleceğin pişmanlığı olur mu? geçmişte duyduğun pişmanlık bir nevi geleceğine olan pişmanlıktır aslında. yıllar önce pişman olmuşsundur ama bedelini hala yaşıyorsun be mübarek.

bu zamana bakacak olursan, geçmişe gülerken, geleceğine ağlamak gibidir bu işler. Yıllarca unutturmayan pişmanlık aslında geleceğine o denli kara bir sayfa bıraktığınla ilgilidir. o sayfalar yıllar geçtikçe artar.

ne garip değil mi, geçmişten geleceğe bir iz bırakıyor olmak.

hala pişmanım diyorsan geçmişte yaşanılan pişmanlık değildir o. Yıllarca sürecek bir uzuvdur.
Unutulması için sadece düşünmemek gerek. Üzerine üzerine senaryolar yazmamak gerek. Her şeyi ilk günkü kadar yoğun yaşamamak gerek. Sadece unutmak gerek. Bende mümkün olmuyor umarım sizde olur.