bugün

genişleyen ekonomide malesef ithalat ile karşılanan üretim açığıdır.

türkiye'nin üretimi artırıp ithalat ile kapanan üretim açığını azaltmalıdır.
Türkiye hem fiziken hem de ekonomik potansiyel olarak zaten yeterince büyüktür. bu potansiyeli gerçekleştirmek için cari açığı büyütüyoruz cümlesi palavradır. cari açığın bu seviyelerde tutunabilmesi de özelleştirmelerle -yani devletin malını satmakla- mümkün kılınmıştır.

tanım: büyüme şişme kadın memesidir. üretim açığı ise kanlı canlı "kol" dur. afedersiniz.
adam dükkana çinden oradan buradan şuradan sıfır ve ya ikinci el ürünleri yığıyor faturasız satıyor. kdv'ymiş falan hiiiiiç önemli değil.

ama kalkın bir sanayici olun bakalım. üretim yapın. ebenizi sikiyorlar. iki tane makina koyun çalıştırın memleketin ekonomisini kalkındıracak iş yapın bakın nasıl dayanıyorlar kapıya zabıtalar maliyeciler.. fatura nerede. cart nerede curt nerede. şu nasıl bu nasıl diye ebenizi sikiyorlar. zor yani üretmek. zaten kapatıyor yerli üreticiler. yabancılar geliyor atıyorum 500 milyon dolar yatırımla (zaten dışarıda büyük olan şirketler) piyasanın anasını sikiyor. sonrada büyüdük diye konuşuyoruz salak salak. nereyi büyüyorsun lan elalemi zengin ediyorsun sen. sonra da yabancı yatırımcı geldi oh ne güzel oldu diye seviniyor bizim gerizekalılarda. tabi yavrum tabi. 1 sevinirsin, 2 sevinirsin, 3. sene götünü siker o yabancılar. hayır yani hiç mi tarihten ders almıyoruz arkadaş. -ki o yabancılar bile yetmiyor. yine ithalata dönüyoruz ki işte o vakitte 1. paragrafa dönmüş oluyoruz tekrar. anasını sikeyim bunu göz göre göre bile bile yapanların ta amına koyayım! soyguncu aç köpek yabancı kuklası götverenlerin alayının anasını sikeyim!
Hane halkının, bu ücret düzeyleriyle tasarruf edecek gücü de yok maalesef.
üretim anlık hemen çabuk intibak edemediği için doğal olarak ithalat ile karşılanıyor. ve cari açık oluşuyor.

üretim açığını kapatmak için üretim artırıldıkça cari açık da kapanacaktır.

tabii burda da tasarruf açığı ortaya çıkıyor.

üretim yapabilmek için de yeterli tasarrufumuz yok malesef