bugün

aslında; "yüzde 50 oy alarak iktidara gelinse yapılacaklar" şeklinde olacaktı başlık ama karakter sınırlaması falan filan...

tanım; sözlük yazarlarının her iki kişiden birinin oyu ile iktidara geleceğinde yapacakları listesidir.

neyse konumuza dönelim. ülkemin 10 senedir içinde bulunduğu durumdan bahsediyorum aslında. 10 senenin sonunda 1 parti bu ülkeyi yönetiyor. o partiyi de tek adam. peki o'nun yerinde biz olsaydık ne yapardık? koskoca ülkeyi %50 çoğunluk ile yönetme şansı bize verilseydi ne yapardık?

son zamanlarda gördüğümüz gibi ülke kendi malımızmış gibi dolaşır mıydık mesela? orada burada, ona buna kafa tutabilir miydik? ülkemizde yaşayıp "bu ülke için" canını veren onca şehidimizi boşverip(!) hala başka devletlerin kurtuluşu, iyiliği için mi uğraşırdık? yoksa "ulan bana oy veren bu ülkenin insanları, bunların ferahı, rahat yaşaması için çalışıyım bana ne ondan bundan mnıski?!" mi derdik?...

şahsım adına şu anda dönen mevzulardan sıkıldım sözlük. ve bakmayın zerre sikimde değil sizin %50 ile ülkemi yönetme durumunda neler yapacağınız... aslında maksat biraz içimi dökmek, biraz da şu içinde bulunduğumuz durumu biraz daha derin düşünmemizi sağlamak... biz olsak ne yapardık?

neler yapmak istediğimizi gördüğümüzde şu anda bizim hayalimizi kurduğumuz-ya da kuracağımız- anı yaşayan adam hakkında biraz daha mantıklı bilgiye ulaşabiliriz. sonunda ya "adam haklıymış usta, kim olsa aynı şeyi yaparmış" diyeceğiz ya da "çok yanlış yönetiliyoruz, çook..." deyip bir kez daha hayıflanacağız...

haydi bakalım.