bugün

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e ait söz. Diyor ki sayın bakan:

"Türkiye iş Kurumu, özel sektörde çalıştırılmak üzere 100 bin kişi arıyor ancak bulamıyor... işsizlerimiz uzun süreli bir çalışma eğiliminde değiller"

Sayın bakana kısmen katılıyorum lakin Türkiye'de "işsizlik" ile beraber diğer bir sorun da "çalışma şartları"dır. Türkye'de sektörlerin çoğu "işci" değil "ucuz köle" aramaktadır. Sayın bakanın bir de olaylara bu açıdan bakmasını tavsiye ederim.
birazda işsizlerimizin hamgöt olmasından kaynaklanan durumdur. iş beğenmiyoruz arkadaş. açlıktan ağzı kokuyor ama bir kerede kaldırayım kıymetlimide bir iş arayayım demiyor.
millete fazlasıyla iş var mesajı veren bakan söylemidir.
hadi ama sayın bakan ölmek için 645 TL çok az değil mi?
köleliğe karşı direniştir bu. bilinçli mi değil mi o kısmı ayrı.
hiçbir niteliği olmayan insanların ceo olarak iş aramalarından kaynaklanır.
Eger 100000 köle arıyıp, asgari ücret vermeyi düşünüyorsan bulamaman normaldir.
diyen bakan işçi değil köle arıyorsa haklıdır çalışan bulamaz.
bu ülkede, işsizlik var demek fazla acımasız bir yorum olur. evet ülkede işsizlik var ama işsiz gezen bir çok kişi, iş beğenmediği, çalıştığı işleri ağır bulduğu için işsizdir. işsiz olan insanlar bir şekilde geçimlerini sağladıkları için, iş konusunda seçici davranmaktadır.
Sosyal hayatı olmadan günde en az 12 saat çalışarak, ağır şartlar ve düşük ücretlerde olursa eleman bulamazsın tabii.
ayda 760 liraya, günde 10 saat çalıştıracak köle ararsan bulamazsın.
insanlar hayatlarını sürdürebilmek için çalışmak zorunda evet ama emek bu, başka hiçbir şeye benzemez. yurdum işçisini 240 saat köpek gibi çalıştırıp 760 lirayı avucuna tutuşturan kaymak yiyicileri, kanırta kanırta hamuduyla götüren paşazadelerin götünü kollamaya devam ettiğin sürece, bu tür beyanatlar vermeye devam edersin.
yazıya sakince başladım ama sinirlerim bozuluyor arkadaşım. bu düzeni gördükçe bu uçurumu düşündükçe ulan ağzımı bozmayım diyorum da sizin ben adalet anlayışınızın ta amına koyayım!

o insanlara reva gördüğünüz \'asgari ücret\' 750tl yerine 1500tl olsa bak bakalım insanlar çalışıyor mu, çalışmıyor mu. olur mu ama olmaz! sonra yüzlerce işçisi evine ekmek götürmeye başlar da, o bir tane paşa! ayda 1milyon kazanacağına, 500bin kazanır. nasıl geçinir sonra. çocuklarını nasıl okutur cık cık cık kesinlikle olamaz! bu adalet anlayışına sığmaz!

bunları içten içe destekleyen zihniyete de yazıklar olsun. sizler köle ruhlu insanlarsınız. eziksiniz lan. onlar kaymak yerken siz yarrak yiyorsunuz ve isyan edeceğinize yediğiniz yarrağın taşşaklarını okşamaya devam ediyorsunuz. afiyet olsun.
köleliğe karşı direniş falan değildir arkadaşım. geç bu sosyalist ayaklarını. olay tamamen nitelikli iş gücümüzün olmamasından kaynaklanıyor. 'ne iş olsa yaparım abi' diyen adam çok ama al şu işi yap deyince yapabilecek adamımız yok işte. bolca nüfus var ama memleketin amele ihtiyacı da bir yere kadar. o gereksiz kalabalıktan gerçekten de bir niteliği olan güruhun payı çok düşük. bunun nedeni de meslek liselerinin önünün kesilmesi ve belli başlı üniversitelerin belli başlı bölümleri haricinde diğer tüm alanların hem halkın gözünde hem de devletçe bitirilmesi ve yeni ufuklar açılmayışıdır. herkes doktor, mühendis, hakim olacak diye bir şey yok tamam da herkesin zaten bunlardan biri olmasına da gerek yok. bu sorunun çözümü belli. yeniden meslek liselerine önem verilmeli. mezunlarının üniversitelerde 2-4 yıllık bölümlere geçmesi kolaylaştırılmalı. işte o zaman amele ordusu yerine gerçekten bir niteliği olan iş gücüne sahip oluruz. elinde bir yeteneği olan insan da işsiz kalmaz, illa bir yerden çıkartır ekmeğini.
görsel