bugün

bilumum vasıfsız işlerden tenzih edilmek için sanki dünyanın en iyi mühendisi,muhasebecisi vs. olma hedefiniz varmış gibi davranın.gerekli gereksiz bütün konular hakkında bişeyler sorun.ısrarla ve ısrarla sorun.*
öğrenmek istiyorsan birinin sana birşey öğretmesini bekleme.

staja geldiğin yerde herkes işi senden daha biliyor kimseye hava atma.

en ufak bir azarda bööö diye ağlamaya başlama.

Unutma 3 Şey sevilmez.

Bit, Pire, Talebe.
hayatımda en anlamsız bulduğum hede staj olduğu için naylon yapmalarını tavsiye ederim. zira snubberr 3 defa staj yapmış ilkine 1 hafta sabredebilmiş, diğerlerini de naylon tamamlamıştır.

stajdan ziyade kendi alanınınzla ilgili muhtelif yerlerde part- time çalışabilir çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz.
(bkz: zaman kötü kolla götü)

ha birde dikkat et kafana un çuvalı düşmesin.
korkmayın. hiçbir şeyden korkmayın, bozulurmuş kırılırmış siz düşünmeyin. siz öğrenmek için oradasınız. çay demlemeyin, fotokopi çekmeyin. siz ara eleman değil öğrencisiniz. hastanenin bilgi işlem departmanında staj yaptığım zamanlar hastane müdürüne dayı demiş birisi olarak başıma bir şey gelmedi, size de bir şey olmaz. sadece konferans salonunda 250 stajyere müdüre dayı demeyin diye bir öğüt geçmişlerdi kadar.

unutmayın aklınızda kalması gereken en önemli şey siz öğrenmek için oradasınız.
benim geçen sene yaptığım gibi alakasız yerde yapmayın.
staj ayagina bulundugunuz kurumun calisanlarina yavsamayin.
staj yapmayı düşündüğünüz kuruma daha önceden gidin ve bana ne faydası olabilir diye araştırın. ben bu dönem staj yaptım ve sadece zaman kaybı oldu benim için. gittiğim kurumda daha memurlar iş yapmıyor ben ne iş yapabilirim ki. yatarak para kazanıyorlar. bütün mynet üyeleri benim gittiğim yerdendir büyük ihtimalle.
siz stajyersiniz, köle değilsiniz.
eğer fabrikada yapıyorsanız işçilere çok yüz vermeyin. sizle dalga geçebilirler, önemsemeyin, ama sözlerini de dikkatle dinleyin. bir şeyler kapmaya çalışın.

geçen sene demir çelik fabrikasında yapmıştım. çok fazla ses çıkıyordu. işçi, bana şu parçayı getirir misin dedi ? bende tamam dedim. bir tuttum meğersem yeni kaynak edilmiş, bir parça elim 1 hafta su topladı. adama dedim ne yapıyorsun sen diye ? ben sana öyle bir şey demedim, sesten yanlış duymuşsundur dedi. onun için adam okumuş mühendis olacak ben işçiyim psikolojisinde olduklarından fiziksel zarar bile görebilirsiniz. kendinizi ezdirmeyin.
Her türlü hammaliye ile karşı karşıya gelebilrsiniz buna hazırlıklı olun.