bugün

Hükümetin yeni oyunu olan destek. Şimdi haberlerde bas bas manşetler yazıyor işci başına 100 tl devlet teşviki var. Nerede okursanız okuyun şu yazar;2016 yılında yaşanan yüksek asgari ücret artışını dengelemek amacıyla 1 ocaktan itibaren işçi başına sigortaya 100 tl devlet teşviki olacak. artan asgari ücret sonrasında işverenin omuzlara binen yükü böylelikle azaltacağız.

Yalnız yok öyle dünya. Bunu okuyan işveren iyi ya o zaman 2 3 adam alayım 200 300 tl indirimim olur diyor. Nah olur. Şimdi size bu teşvikin püf noktalarından bahsediyorum. Gece gece kim okur bunu aq onuda bilmiyorum ama yazayım belki birileri olur.

Şimdi arkadaşlar x işletmemiz var. Burası 2015 1. Aydan beri açık ve 1. Aydan beri 3 kişi çalışıyor. 2016 1. Aydan itibaren teşvikten yararlanmaya başlayacak. Devlet diyor ki; senin 2015-1 de 3 işçin varmış. Sen 2016 da 1 de 3 kişi için teşvik alabilirsin. Eyvallah diyorsun. 2016-2 de eleman sayın 5 oldu. Lakin sen sanıyorsun ki ben 500 tl alacağım. Nah alacaksın. Devlet diyor ki; olum senin 2015-2. Ayda 3 çalışanın varmış. 2016-2. Aydaki çalışan 3 kişi için teşvik veririm. DiĞER iki kişi için vermem. Durum bundan ibaret arkadaşlar. Anlayacaģınız herkese deģil. Ee peki 2015 de kurulu olmayanlar için ne olacak ?

Ha bak 2016 da kurulmuşsa işletme o zaman tüm çalışanlar için işveren yaralanabiliyor. Bu arada sigorta tahakkukunda indirim gözükmez. Indirim banka aracılığı ile ödendiğinde olur. Atıyorum. Sigorta tahakkukunda 500 tl varsa banka sizden teşvikten 1 kişi için yararlandığınızda 400 tl alır.