bugün

Şiirleriyle olduğu kadar kendileriyle de güzel olan dizi.. Aslında şaka bir yana o zamanda yaşanılanları anlattığı için hayranlıkla izlenile dizidir.
başlarda izlenebilirdi. şimdilerde sadece şiirleri dinlemek için izlemeye gerek olmadığından izlemeyi bıraktım.

akp'nin millete düşüncelerini şöyle bir sıvamak için yaptığı dizi olduğu apaık ortada. izleyenler akp'li değilim derse inanmazlar adama.

cahit'i, erdem'i sen yine oku. diziyi izleme.
memleketimde çekilen trt 1 dizisi. takip ettiğim kadarı ile genç izleyiciler sadece ruha dokunan kısmı için takip ediyorlar. şiiri pek sevmediğini sanan beni bile tüyleri diken diken etmiş sahnelere sahiptir.

lakin dizi maraş olayları'na girizgah yaptıktan sonra, iktidar olan klasik muhafazakar anlayışın eliyle, nasıl solcu ya da ülkücü olunacağını dahi bizlere öğretmeye, aşılamaya başladı. trt gibi bir hükümet kanalının bile böylesi büyük bir yakın geçmiş trajedisini, yaraları kapanmamış biz eski hasımlara "ideal vatandaş nasıl olmalı" ödevini vermesi açıkça büyük saygısızlıktır.

ben istemiyorum kardeşim!
ben iktidarın bana vatanımı yahut halkımı nasıl sevmem gerektiğini öğütlemesini istemiyorum.
dandik bi saatte yayınlanan güzel dizi.
memleketime sınır komşusu ilde çekilen dizi. izlemedim.
trt 1'de yayınlanan güzide dizilerden biri. söylenen ideolojiler bir yana, insanı alır maneviyat ikliminde yolculuğa çıkarır bu dizi.
finaller bitsede rahat rahat izlesek.
Özellikle erdem beyazıt'li sahneleriyle beni
benden alan dizidir. bir erkeğin en başta sevdiği
kadına, sonra diğer tüm kadınlara karsı böyle
kibar ve düşünceli davranması, diziyi izlerken
sürekli, "keşke o dönemde yaşayıp böyle bi
adamı hakedecek biri olsaydım" diye düşündürüyor insana istemsiz.
karisi naciye'ye yazdığı mektuptan bir alinti:
"Güzelim, güzel sıfatına en çok gidenim.
Sana yazmak bir mum yakıp ona bakmak gibi.
Kısık ateşinle dev bir ilimle yükseliyor aklımda
yüzün.
Yeşil ve keder yüklü bir gemi olup su alıyor, öpsem de huzura kapatsam dediğim helal gözlerin. Naciyem, aynı yastığa baş koymamıza günler kaldı sadece.
Gözlerimi kapatınca, sadece o yeşil ve pervasızca yüreğimi kucaklayan gözlerini görüyorum,
yaralarıma değiyor o gizli karasıyla, değiyor
canımdan herbir parçaya. Kendimi böyle böyle iyi ediyorum.
Tutup kendine çekiyor yorgun yalnızlığımı saçların.
Yasemin kokusuyla sevaba sokuyor aklımı.
Bir tebessümüne değip gönlümden 'ah' diye
geçiyor hasret.
Bağrına basıyor yorgun başımı içinde kendimi uyuttuğum helal yüreğin.
Naciyem, aynı mumun ışığında geceye
gülümseyecek yakında yüreklerimiz.
Hiçbir yeri olmayacak evimizde zehre bulanmış
dokunaklı kederin."
zaten bir erkeğin sevdiğine kullanacağı en güzel sıfat "güzelim" değil de nedir?
bunu ciddi ciddi "cahit zarifoğlu ve panpa takımı" olarak algılayan aptalların yaşıyor olması şaşırtıcı. aczini bilen, bunun farkında olan bir adamın kendisine böyle bir yakıştırmayı, övgüyü yapacağını düşünmek... olm ölün la siz. valla.
Seyircileri kendine çekebilen fakat sadece dizide olduğu için ilgi çeken adamlardır.
memleketimin şairlerini anlatadan dizidir.gurur.
Necip fazıl dönemini anlatan dizi.
Cahit zarifoğlunun kitabıdır.
güzel insanlar
güzel hayatlar
güzel aktörler
güzel prodüksiyon
güzel müzik
güzel mekan
güzel reklam...

berbat senaryo.
(bkz: yedi mesaleciler)
edebiyatla, şiirleriyle izleyenine bir şeyler katan nadir dizilerden bir tanesiydi. keşke final yapmasa..
değeri bilinmedi yine şiirden , mahkum kaldık ne yazık ki yazık ...
ilk 5 bölümü efsane olan fakat sonra ciddi ciddi sıkan dizidir.bitmesi iyi olmuş.
Gecenin siiridir.
(bkz: seven beautiful man)
devletin vatandaşa şiir bahanesiyle

ideoloji dayatmaya çalıştığı dizi.
adamları pek güzel bulmadığım için izlemediğim dizi. bana hitap etmiyorlardı. edebi açıdan yani.
Yedi çirkin adamın zıt halidir.
Özlem duyduğum nadir dizilerden,yazık oldu valla.
ah be! bu dizi bitirilir mi? leyla ile mecnun'dan sonra oturup adam akıllı izlenecek tek türk dizisiydi. çok güzeldi.