bugün

bu sabah arayıp, almak istediğim kurs seviyesinden bahsededip fiyat sorduğumda indirimli on bin lira olduğunu söylediler. garanti de veriyorlarmış istediğin notu almada.

gidilesi kurstur.
ohoo arkadaşım, sen o paranın onda birini bana versen ben seni onlardan da iyi çalıştırırım *

şaka bi yana zorunluluk olmasa yds girilecek sınav değil. hele toefl, ielts gibi tüm dünyada geçerli olan sınavlar varken yds tam bir zaman kaybı. üstelik dilin kullanırlığını geliştirdiği falan da yok. şubat ayında ielts'e girdiğim halde yüksek lisans başvurusunda yds şartı aranıyormuş hala tek başına. bütün dünya kabul ediyor. bizimkiler kabul etmiyor mk! dandirikten yds'ye hazırlan şimdi işin yoksa.
size tavsiyem yds kursuna gitmemeniz yönünde.

onun yerine dil okullarında, kurslarında başlangıç seviyesinden ileri seviyeye 8 kurdan oluşan dil eğitimleri var onlara katılın. yoğun programlarla sanırım yaklaşık 1.5 yıl gibi bir sürede kurları bitirmiş olursunuz. ancak kur bitirmeniz ingilizce öğreneceğinizi garanti etmez. günde en az 4-5 saatinizi bu işe vermelisiniz. dershaneye gidip para ödedim diye öğrenmeyi de beklemeyin. çaba ve sabır da gerek.

ondan sonra zaten yds de çıkan sorular gözünüzde büyümez. oradaki kelimeleri, okuma tekniklerini, gramer yapısını vs. öğrenmiş olursunuz.

yabancı dilde yeterliği olmayan bireyin direkt yds odaklı çalışması bence doğru değil. önce yabancı dilde yeterliği sağlamaya çalışın.
O parayla gerekli kuruma rüşvet verilir artan parayla da ikinci el şahin alınıp piyasaya çıkılır.