bugün

gerek mecburiyetten olsun, gerek zevk için her iki türlüde kendisine yüklenmiş mal sıfatını sonuna kadar hakeden maldır.
(bkz: o hikayedeki mal benim)
tüm sene çalışmayıp yaza bütler bırakan öğrencinin biraz daha büyüyünce aldığı haldir.
çalışmaktan kastın, ders çalışmak değil iş yapmak olduğu ve bu çalışan kişinin, öğrenci olduğu varsayılmıştır,

evde 7/24 sik gibi oturmaktansa bir işe yaramayı, bunu yaparken aynı zamanda para kazanmayı hedeflemiş maldır.

ha bu adam malsa ben neyim diye sormadan da edemiyorum. şimdi kaldırıp götürseler beni bir yere, ben kaçar gelir yine bilgisayara otururum. ben de bir işe yarayayım, üstüne üstlük çatır çatır para kazanayım isterim ama yok hacı, ben sıkıntıdan gebersem de evde dana gibi yatıyorum. eğer malsa, şanslı bir maldır bu adam. ne güzel lan.

ben yazın çalışan ergenin hayatla ilgili bir gerçek öğrendiğine inanmam, benim de deneyimlerim oldu zira. hiçbir bok da kazanmadım açıkçası. sonuçta ben ilerde dondurma ya da simit satmayacağım, mesleki tecrübe olmayacak bu bana. ya da araba yıkayınca başım göğe ermiyor. sadece eğlencedir, yazın bir işe yaramaktır. en güzeli de para kazanmaktır.

olm o değil de, bana böyle sessiz sakin bi' yerde bulaşıkçılık, yerleri süpürmecilik ne bileyim öyle iş verin, geleyim be.
kıçını koltuğa yayıp tüm gününü bilgisayar ekranında öldürerek ona buna ancak ve ancak klavye yoluyla sataşmakta sakınca görmeyen insana nazaran ekmeğinin peşinde olan insandır. mal değil. insan. tamam mı malım benim? klavye gülü seni. sanal delikanlım. asi ergenim.
mal sıfatının hakedilmediği eylemdir.
mecburen çalışan maldır. yapacak bişey yok.
(bkz: karınca)
(bkz: ne oluyor lan)
bir ülke dir ki, güzel ülkem vatan toprağım, alın teri ile ekmek yiyen bir garip yurdum insanına mal diyen içi boş gönlü hoş insanlarla doludur. sizleri bile seviyorum...
soz konusu entryi giren yazar gibi göt büyütmeyendir. çalışkandır, sorumluluk sahibidir, kimseye yük olmak istemeyendir.
yazlık bir barda aylık* 1.800 tl'ye anlaşmış bir maldır.

+ olum 4 ay çalışsan...
- 7.200
+ iyi, iyi...
daha hazırlık sınıfındayken kendi alanın bölümünün sadece adını biliyorken heveslenip "ben staj yapıcam görcem bakcam nası oluyo bu işler" diyen istekli yavrucaktır...bırakın oyalansın.