bugün

2004 te kurban bayramı için memlekete gidicekken sabah erken kalkmış ve Saddam hüseyinin canlı canlı haber kanallarında idamını izlemiştim. Bütün keyfim kaçmıştı.Yaşım 16-17 felandı işte o gündür savaşa karşıyım.
Savaşmadan kazanmak gerçek komutanlıktır.

Modern savaşlar uzun dönemli catismalari kaldıramayacak denli öldürücü gerecler ile eyleniyor.

Ama;

(Biz haklarımızı üç yılda beş yılda bir müzakere konusu edilsin diye degil, onlara gercekten gereksinim duyduğumuz icin savunuyoruz ve asla vazgeçmeyeceğiz!

Adolf hitler)
olan çocuklara ve kadınlara oluyor hep, bir de yaşlılara. adamlar birbirini yese de kadınlar, çocuklar tecavüze uğruyor ve öldürülüyor.
Çoğumuz kendi halinde halktan insanlarız. Fransa'da da öyle; nüfusun çoğunluğunu esnaf, işçiler, küçük memurlar oluşturur. Öyle ise efendim, bir Fransız ayakkabıcısıyla bir Fransız demircisi bize saldırmayı niye istesin? Hayır bunu isteyen sadece yöneticiler. Ben buraya gelinceye dek ömrümde bir Fransız yüzünü dahi görmüş değildim. Fransız askerlerinin çoğu da sanırım ömürlerinde Alman görmemişlerdir. Bize:nasıl, 'savaşalım mı?' diye soran olmadıysa, onlara da kimse sormadı.
O halde savaşın amacı ne
herhalde savaş birtakım kişilerin işine geliyor
inanın benim hiç işime yaramıyor
Burada olanlardan hiç birinin işine yaramıyor

Erich Maria Remarque
savunma savaşına karşı değilim ama fetih savaşına karşıyım masum insanlar ölüyor onlarca.