bugün

El kassam örgütü'nün kendisinin geliştirip ürettiği, bildiğimiz küçük atölyelerde ürettiği maliyet etkin konvansiyonel savaşlarda çok işe yaracayak olan mantıklı bir tanksavardır, haberlerde güdümlü bir sistem olduğu vurgulanıyor ama gerçekte güdümlü değildir, bildiğimiz rpg 7 ateşleme lançeri sisteminden gönderilmektedir, yani tankın isabet alması için kullanıcısının aynı rpg gönderir gibi ustalık isteyen hedefleme yapması gerekir, tandem başlığı olduğu doğrudur, ama çok gelişmiş mücizevi bir silah değildir, atölyelerde üretilen bir füze başlığından bahsediyoruz sonuçta, haberlerde 60 cm çelik zırha kadar nüfuz etme yeteneği bulunuyor denmiş, bunu hamasın propaganda yapmak kanaatii ile söylediklerini düşünüyorum bu silah bırak 60 cm 'lik çeliği delmeyi 5 cm altı kalınlıkta bir çeliği eğemez bile, kalibre olarak 64/105 mm tandem başlığı kullanıyormuş, Toplam ağırlığı ise 4,5 kilogrammış, Etkili menzili 100 metre. Tesir edilebilir menzili ise 150 metre denmiş, kaç kg harp başlığı kullandığı hakkında yeterli bilgi edinemedim, yinede bir terör örgütü için büyük bir başarıdır bu silah diyebilirim , sonuçta el yapımı bir silah ve eleştirilmesinide doğru bulmuyorum, iyi yada kötü bir şekilde düşman unsurlarına korku salıyor, gerçek bir tanksavar başlığı yada mühimmat görmek istiyorsanız, roketsan mam l ye bakmanızı önerebilirim gerçi havadan atılan bir mühimmat ama merkava' yı adeta kevgire çevirir, hatta oda yetmezse üstüne Birtane de mam t atılır, Neyse savaşlar ne olursa olsun cinayettir, kimse bu silahları kullanmak zorunda kalmasa keşke diyorum. Bu silahlar hiç yapılmasada keşke bunlara harcanan paralar ile gazzedeki insanlık dışı yaşam kalitesini artırmak için kullanılsa bu kadar savunmaya ve silaha ayrılan para için keşke diyorum hep keşkelerde kalıyor bütün insanlık maalesef, çünkü israilde büyük paralar yatırıyor kendi silah endristüsüne, bunun için iki tarafta suçlu maalesef, zaten savaşın kazananı olmaz.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
SARACACIĞIM SANA + VERDiM.

ÇOK GÜZEL YAZMIŞSIN.
Yakında tüm ordularda güdümsüz tanksavar furyası dönemi başlatacak olan, basit ama konvansiyonel bir savaşta maliyet etkin tek er kullanımlı ve portatif olan, roketsa'nın yada makine kimya endüstri 'sinin daha güçlü ve kullanışlı olanını rahatla üretebileceği basit bir muhimmattır aslında, öyle javeline, umtas' a yada diğer pahalı sistemlere o kadar para saçmaya gerek olmadığını kanıtlamış olan mühimmattır, elbette bir javelin yada umtas olamaz ama bunların eğitimlerininde verilmesi düşünüldüğünde yasin 105 gibi basit ve kullanışlı sistemlerin konvansiyonel bir savaşta daha etkin olabileceğini düşünüyorum.
israil sadece hamas ile mücadele etmiyor ,hamas bu silah ile konvansiyonel bir savaş yürütüyor adeta, onun için ileride ülkelerin bunun gibi basit ve etkin sistemlerin geliştirilmesinde adeta yeni bir savunma sanayi yarışı başlatacak olan, israil gazze savaşının sembolük mühimmatı olan, bir silah haline gelmiştir.
Şurada çalışma prensibi anlatılan, gayet herkesin anlayacağı bileceği görsellerle anlatılmış olan, şuanda israile rahmet okutan silahtır.
https://youtu.be/bKqAnUmTtpg?si=hPUEFvtgopoSkCq9
Daha şimdiden israil ordusuna rahmet okutmuş, konvansiyonel ordularda daha çok işe yarayacak olan sistemdir, javelin gibi eğitim gerektirmez, portatif ve kullanımı kolay bir sistemdir. Hatta gelecekte tüm orduların maliyet etkin, basit bir lançer ile atılabilen güdümsüz tanksavar mühimmatı ve sistemleri geliştireceklerini düşünüyorum.
(bkz: )Yasin 105 roketi belkide bunun dünyadaki en önemli temsilcisi olmuştur.