bugün

* yaratılışmızda bizlere verilen ayrıcalıklarla kendimizi beğenme ve bununla övünme sonucunda ortaya çıkan ezikliktir.

şimdi, yaratılışımızda herkes eşit değildir. herkes birbirinden farklı özelliklerde yaratılmıştır. bazı kişilerin özelliklerinin çok ya da az olması kişinin elinde olan bir şey değildir, tabii bu fiziksel olarak. kişilerin bu yaratılış fazlalıklarından dolayı bununla övünmesi, kendini beğenmesi hoş bir şey değildir. kendini ezik göstermektir.
yaratılış özelliğiyle çoğu insan övünmez. bir insanın yatadılış özelliğinden yerinenlerden dolayı öyle sanılır. asıl yerinen insan karşı tarafın özelliklerini yüceltir.
ben hep bu görüşe katıldım ve önemli olanın insanın kendi karakteriye kendi adına başkalarının övmesini, gıpta etmesini savundum. önemli ve güzel olanı budur kanımca. karakter her zaman ön safhada bayrağı taşır. gözler, saçlar, dudaklar ya da göğüsler değil.
bunun farklı bir varyasyonu da vardır. uzun boylu olan bir elemanın başka uzun boylu bir elemana; "- adama bak selvi gibi" demesi, yada hatundaki gözlere bak mas mavi demesi şekli ile de duvar pası yaparak kendini övmesidir.