bugün

(bkz: ayrılamazsın)
karşınızdaki kişi cılgınca bir şey yapacağını bildirmesine karşın sizin verdiğiniz şaşırma, karşı cıkma tepkisinin dile vurulmuş biçimidir.

yapamazsın derken insanın içinde kuşku oluşur. Yapabileceğinizi kavrar ve bu kelimeyi söylerken sonuçlarının neler olacağını düşünür.o an için karşınızdaki kişinin umarsamadığı sonuçlar.
Türkiye'deki tüm çocuklarını çok seven ailelerce çocuklarına verilen bilinçaltı mesajı. Bir çocuk ne yapmak istese onu yapamayacağını söyler ve bunun için küçük olduğunu zamanın geçmesini bekleriz. bu sebeple çocukların yetkinliklerinin yaşla ilintili olmasını sağlarız. belli bir yaşa gelmemiş insanlar birşeyleri yapamayacaklarını sanarlar aynı şekilde belli bir yaşın üstündeki insanlar da birçok şeyi yapabileceklerini veya yapmış olduklarının yapılması gereken olduğunu düşünürler. Bu sebeple "yaptım oldu" kavramı bu psikolojiyle desteklenmektedir. Yapamayacağının söylenmesi üzerine çocuk kendisini beklemeye alır. Bu bekleme bir kendini engelleme sürecidir. Yapma konusunda bir denemede bulunmayacağı için ve çevrede de yaşından önce deneyimde bulunmayanların varlığından dolayı toplumsal bir uyum da sözkonusudur. yani "ben yapmıyorum ama başkaları da yapmıyor" düşüncesi sebebiyle bir tolumsal eylemsizlik durumu sözkonusu olmaktadır. yapamazsına karşı çıkan akıllı çocuk çevresince "cin gibi" olarak algılanır. Çünkü bilinmeden engellenmişlik durumunu aşmışlık hali sözkonusudur. Ve çocuk yaşını aşan şeyler yapmaktadır. allah Allah'tır. Biraz güven duygusu telkin edilip de verimli bir hayata sürükleyeceğimiz çocuklarımızı "yapamazsın" la engelleyip felç ediyoruz ya helal olsun bile. Keşke çocuklara şiddet falan uygulasak da boyle şeyler yapmasak en azından babam dayakçı der ama kendine guvenen bir insan olur. *
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar