bugün

çok boktan bir durumdur. ilk başlarda düzgün olan ayak parmakları yaşın ilerlemesi ile genetik faktörlerinde etkisiyle yamulmaya birbiri üstünde depinmeye, üstünlük kurmaya çalışır her bir parmak. kimi kaybeder bu savaşı, pasifleşir,eğilir, bükülür mahzunlaşır ve bir diğer ayak parmağının altına saklanır. üstün gelen ise böbürlenmenin etkisi ile 'ben burdayım' diye bağırır, hayvanlaşır. sonuç olarak ortada pek hoş olmayan bir görüntü oluşur. özellikle bayanlarda daha büyük sorunlara yol açar. yaz aylarında binbir çeşit önü açık cıvıl cıvıl ayakkabılar giyilemez.giyildiğinde moron gibi bakışlara maruz kalınır. kim bakmaz ammuğha koyim. ben de bakarım. özellikle bakarım insanların ayak parmaklarına hatta. benim gibi olanlar varsa sevinirim, ayak parmaklarımı tokuşturmak isterim onlarla. hatta bir gün sözlükte yamuk ayak parmaklarını tokuşturma zirvesi dahi yapabiliriz..
topuklu ayakkabı sevdası olan ve mütemadiyen her çeşidini kullanan kadınlarda çoğunlukla görülen durum. özellikle o stilettoları giyeceğim diye serçe parmakla baş parmağın şaftını kaydırmıyor musunuz. topukluların içindeyken birçok erkeğin hayran bakışlarına maruz kalan bu ayaklar meydana çıktığında karşı tarafa seri euzu-besmele çektiriyor maalesef. aman hanımlar biraz dikkat.
aksak mizahçımız, ''ben yürüdükçe dünya aksıyor'' derdi. Ayak başparmağım kendimi bildim bileli yamuk. Bana hep benim ki doğru, diğer herkesin başparmağı yamuk gelir. Biri baktım birgün başparmağımla oynuyor, ''ne yapıyorsun hemşerim'' dedim. ''yamukmuş ya bu'' dedi.
ayak fetişleri tarafından emiklenmiyecek ayaklardır. (bkz: Bırakın ulan bu ayakları)
(bkz: hallus valgus)
çoraplarının çok çabuk delinmesine sebep olan bir durumdur.