bugün

cirkin erkeklerin genellikle esprituel olmasidir. zaten yakisikli adam karsindaki kizi veya icinde bulundugu grubu etkilemek icin oyle saka olaylarina, komik olup laf sokmalara girismez. vasat bir konusma tarziyla kendini kurtarabilir, keza ayni sey cirkin bir erkek icin ayni degildir. hoslanilan kisiyi etkilemenin en guzel ve kesin yollarindan birisi komiik olup, o kisiyi guldurmektir, dolayisiyla cirkin erkek dogasinda var olan espri yetenegini kullanarak, yakisikli erkege karsi kendini ustun duruma getirmeye calisir. nasil ki antiloplar sulak arazide yirticilara karsi avantajli ise, ayni sey komik ve yakisikli erkek icin de gecerlidir. misal cok fazla uzaga gitmeye gerek yok, burdaki komik yazarlara bakalim alayi cirkin, adamlar laf ebesi anam, ayar desen onlarda, komiklik desen yine onlarda, ironi, o da onlarda ulan. rapper ninja diye bir yazar eminim herkes seviyordur, cok komik bir yazar, gulduruyor, tespitler falan da yapiyor, ben de cok guluyorum, yerlere yatiyorum ulan, kendisiyle bir zirvede karsilastik, baba adam nasil cirkin, ama zirvede almis sazi eline surekli anlatiyor, herkes de bir kahkahalar gulusmeler falan. bir baktim zirvede ne kadar kiz varsa hepsi buna, arayi uzatmayalim, yine goruselim falan diyor, kiskandim. ayni zirvede yakisikli yazarlar da vardi, misal stratosfer diye bir yazar, kendisiyle yine zirvede karsilastik. cogunuz onu sikici siyasi muhabbetlerden tanirsiniz, dusuncelerine katilir veya katilmazsiniz lakin adam ciddi baba. ayni sekilde zirvede de ciddiydi, bir poz kesmeler, sorulan sorulara kisa ama etkili cevaplar, tamam yakisiklisin ama otesi yok baba, adamin espri duzeyi temel fikralarinda kalmis. zirvedeki kizlar ona oyle bir bakiyor ki, sen sus gozlerin konussun der gibi, hani petek dincoz'lu bir klibi izlerken biz nasil sesi kisiyorsak, kizlarda stratosfer'e ayni muameleyi yapiyor. bu verdigim iki ornegin disinda aslinda verilebilecek ornek cok lakin simdilik bu kadar olsun.
cem davran ın yıllar önce söylediği "komedyenler hep çirkin erkeklerdir" sözünü aklıam getiren sözcüktür.tamamen doğru değildir.
istisnaları olmakla beraber doğru sayılabilecek önermedir kesinlikle. dayanağı da açık:

insanlar toplum içinde dikkat çekmek, bir yönüyle diğerlerinden ayrılmak, farklılığını(olumlu anlamda) belli etmek isterler. çok basit bir psikolojik gerçekliktir bu. bir insan yakışıklıysa gerçekten, zaten fiziki görünümüyle bunu başarmış demektir. "ekstradan birşeyler yapayım da ilgi çekeyim" demeye gerek yoktur. ama fiziksel anlamda reytinginiz pek yüksek değilse bu reytingi arttırmak için geriye belli başlı şeyler kalıyor: para, iş-okul başarısı, kariyer, espri yeteneği...vs ilk saydığım üçlüyü elde etmek uzun vadeli yatırımların meyvesi olduğundan geriye kalan en zahmetsiz yol ise "komik olmak"... bu yüzden yakışıklı erkeklerin espri yeteneğini bilemeyeceğim ama, pek de yakışıklı olmayan erkeklerin espri yeteneklerinin daha iyi olduğu su götürmez bir gerçek.
(bkz: Bu dahil bütün genellemeler saçmadır)
çirkin, komleksli erkeğin temennisidir. yoktur öyle bi şey!
istisnadır. evet evet öyle.
(bkz: bu dahil tüm genellemeler yanlıştır)
espri yeteneği dış görünüşle değil zekayla doğru orantılı olduğu için yanlış bir önermedir.
espri yapanların çirkin erkekler mi olduğunu düşünürüm bu başlık altında.