bugün

aslında futbol ile fazla ilgilenen birisi değilim. yani ''sana mı kaldı lan?'' deseniz yeridir.
bugün öyle kanalları geziyorum baktım fenerbahçe tv'de alex'in imza töreni var, bu adam 6,5 yıldır türkiye'de ve hala türkçe öğrenememiş. aslında türkiye'de olduğundan türkçe öğrenmesi tabi ki de zorunlu değil, fakat gelmişsin bayadır da burdasın, hem türkçe'de az uz konuşulan bir dil değil, dünya'da en çok konuşulan 5. dil, yani öğrense iyi olurdu.

sözüm tabii ki de alex'e değil böyle sürüyle futbolcu var.

tabi bu bir zorunluluk değil, ayrıca adamın top koşturup, gol atmaya konstantre olma gibi bir işi de var, ama öğrense daha iyi olur taraftarlar daha çok sever demi yani?
kimi yerli futbolcularında türkçe konuşamıyor olması gözlerin yabancılardan önce yerli futbolculara çevrilmesinin daha faydalı olacağını düşündürüp durur bana..

http://www.youtube.com/watch?v=9JgkO44uWhI

(bkz: bana pizivink didi)
türkçe'nin öğrenmesi çok zor bir dil olmasından kaynaklanabilir. örneğin bir ispanyol, italyan, portekizli ya da bir rumen için italyanca'yı öğrenmek kolaydır zira bu diller aynı dil ailesindendir. lakin türkçe'nin bu dillerle uzaktan yakından alakası yoktur. özet olarak gerek fonetik açıdan gerek köken açısından tükçe, türkiye'ye gelen futbolcular için, ki bunlar genelde avrupa ve güney amerika'dan geliyorlar, oldukça zordur. tabi çoook uzun süre türkiye'de kalanlar için de bunlar bir bahane olamaz ve olmamalıdır da zaten. 6.5 sene türkçe öğrenmek için yeterince uzun bir süre.
genelde ülkemize gelen yabancı futbolcu ve besketbolcular kariyer için değil para için gelirler. adamlar merhaba nasılsın ve ekmek almaya yetecek kadar türkçe öğrenip ülkemizi terk eder. halbuki sporcu ol, milletvekili ol isterse artist ol gittiğin ülkenin anadilini öğrenmelisin, öğrenmiyorsan senin ayıbındır.
bu konuyla çelişen bir örnek için:

(bkz: Andre Moritz)

yanılmıyorsam 6 ay içinde Türkçe öğrendi bu adam ve şu an çatır çatır da konuşuyor.Helal olsun ne diyelim.
milli takımda oynayan sözde türklerin bilmediğini göz önüne alırsak hoş görmemiz gereken durumdur.
(bkz: kazım kazım)
(bkz: marco aurelio)
bir de teknik direktörler var tabi:
(bkz: christoph daum)