bugün

vintage geçmişin modası olarak adlandırılırken, retro belirli bir zaman dilimini ifade etmekte kullanılan terimdir. retro genellikle kullanılmamış ve esinlenilmiş dönemin etkisinde bakış açısıyla oluşurulmuş ürünler ve eserler içerirken, vintage kullanılmış yada üretim tarihi geçmişe ait bir ürünü kapsayan kategorize ediliş şeklidir.
ikisinin de hayran kitlesinin bakış açısı ile oluşan farklardır.
retro belirli bir dönemin havasına, tarzına aittir. o dönemin modasını taşır, yansıtır. vintage ise geçmişe ait herhangi bir döneme ait kıyafetleri, eşyaları alıp kullanmaktır.

her türlü ikisi de ruh meselesi. dönem olarak ruhsuz ve bayağı bir dönemde olduğumuz için insan ister istemez eğiliyor.
En önemli fark olarak, vintage bir çağı, bir dönemi ifade ederken, retro bir tarzı, bir akımı ifade eder. Yani, retro eskilerden esinlenerek bir tarz yaratma denebilir; mesela yıllar öncesinin halhalını alıp modern takı gibi süsleyip püsleyip sunarsanız retro bir akım başlatmış olursunuz; vintage ise gerçekten eski dönemleri anlatır.
(bkz: Danish vintage)

(bkz: German retro)

He he, bi benim aklı a geldi, hee.

Farkı alanlarda da kullanılan iki kelimenin arasındaki farklardır.
Daha açık bir örnek olarak:

Mesela vintage (örneğin Victoria çağından kalma) bir sandalyeyi alır buna bakarak yeni fakat onun özelliklerini taşıyan bin sandalye üretirseniz bunlar vintage bir sandalyeden çıkma retro sandalyelerdir.
biri 7 diğeri 5 harf.

konuya çok uzağım. yanlışlıkla girmişken bir katkım olsun istedim napayım.

aydınlandım ama.
vintage, eski olan, ama 100 yıldan yeni olduğu için antika sayılmayan şeylere verilen isimdir.

retro, yeni olan ama eskinin izlerini taşıyan şeydir.

örneğin, anneannenizin 1930'dan kalan vazosu vintage'dır(1915'den kalma olsaydı antika olurdu. Bir ürünün antika olması için 100 yılı devirmesi gerekir).

yeni yapılan 1930 görünümlü vazo retro'dur.

retro reklamcılık terimi gibi birşey. atıyorum "bir ürün çıkarttık 1970'ler izlerini taşıyor" dediklerinde o retro style oluyor.

vintage ise gerçekten eski olan şeydir.
Işte yine şu sozluk sayesinde bir şeyler kaptım.
Tv8 izleyen yazar Açıklamaları. Bende sabahtır merak ediyordum vay anasını.
vintage kiyafette pahası fazla olan urünlerin ikinci eli.

antika pahali esyalarin.

spot degersizlerin.

retro ise eski moda bir seyi bugun uygulama gibi.
zenginler vintage giyerken fakirler retro takılır.
Herkes mi izliyor yahu şu yarışmayı?
Annenizin naftalin kokan elbisesini giyerseniz vintage olur, sırf eski görünüyor diye yeni bir elbiseye tonla para verirseniz retro olur. Her halukarda aptal olursunuz. Pardon modacı olursunuz.
annenin çocukuğundaki evinden kalma bir dönem stilini yansıtan masayı alır, olduğu gibi kullanırsan, yada orjinal cilasını yaptırıp kullanırsan, Vintage bir parça kullanmış olursun. Ama masayı alıp, üzerine, kırmızı parlak lake boya ve cila yaptırırsan, bu parça artık. Retro dur. Yani geçmişten gelen bir tasarımı, günümüz materyali ile yeni bir şeye dönüştürmek, yahut. Geçmişe gönderme yapan, yeni bir üretim retrodur. Masa anneannenin annesinden kalma, ve döneminin, iyi ve az bulunan bir örneği ise, yani zamanında da değerli ise, antika olur. Zamanında değerli olmayıp, bir dönem stilini yansıtmıyorsa sadece eskidir... Yani Vintage demek sadece yakın zamanlı eski demek değildir. Bir dönemin stilini net yansıtamalıdır. Retro eskinin yeni üretimi değildir. Günümüz çizgisinin, geçmişe göz kırpmasıdır. Antika da 100 yıldan eski demek son derece, eksik hatta yanlış bir tanım olur.
güncel Önemli Başlıklar