bugün

yoktur.

geçmişin ölmüş bitmiş dönemlerinin diriltilebileceğini, diriltilse bile bir hayrının görülebileceğini sanmak için sağlam mal olmak gerekir ki o malların sayısı bizde ibadullahken koca ingiltere'de bir tane bulamazsın.
gelsin ya birmingham aksanıyla konuşalım bu ne herkes scottish scottish.
yurdum malının ingiltere'nin zaten viktorya dönemindeki gibi olduğunu iddia etmesine vesile olan mevzudur.

sözlü sınav:

hoca "geviş getirmeyi kes evladım. viktorya dönemi ingilteresi ile şimdiki ingiltere arasındaki farkları anlat"

mal "mööö... ikisinin başında da kraliçe olduğu için fark yoktur"

hoca "geviş getirmeye devam etsen daha iyi"
sanki ingilizleri tanıyor, her gün basınını veya sosyal medyadaki milyonlarca vatandaşını takip ediyor gibi yapan cahil kemalistin önyargısı. ezberden konuşuyor işte mal mal.

viktorya dönemini isteyen ingilize kimse sizin gibi vatan haini, orospu çocuğu, piç filan demez. militarist eğitimin gayrimeşru dölleri bu militarist eğitim yüzünden bu kadar kızgınlar ama farkında değiller.

sosyal medyadaki milyonlarca ingilizi takip etmediği, tanımadığı halde sanki tanıyormuş gibi yapmak, bilgiçlik taslamak hem geri zekalılık hem şerefsizliktir.
ingilizleri yakinen tanıdığını iddia eden kimi yobazın var olduğunu iddia ettiği ingilizdir.

hanimiş o ingiliz? "tekrar fetih olayına girelim, koloniler kuralım, çin'e afyon satmak için donanmamızı üstlerine sevk edelim, hırsızları asalım, kurallara uymayan denizcileri kırbaçlıyalım, eşcinselleri idam edelim, çocukları günde 15 saat madenlerde çalıştıralım" diyen?

ingiltere'de bulundum ama akıl hastahanelerini ziyaret etmeye fırsatım olmadı. yolu gayr-ı ihtiyari oralara düşmüş olanlar başlığa konu ingilizlerle tanışmış olabilirler tabi.
viktorya dönemi isteyen ingiliz yoktur belki ama 1,2. reich dönemini isteyen alman var mesela epeyce de çok.

ama şu var ki geçmişte yaşamak gerçekten saçma. osmanlı'daki yenilik hareketlerine de baktığımızda geçmişin şahşahasından kurtulamayıp dönemlerinin şartlarını okuyamadıklarından bir çok dönemde yenilik hareketleri hiçbir işe yaramamıştır.

neo osmanlıcılar biz osmanlıyı diriltmek istemiyoruz kendi osmanlımızı kuracağız deseler bir şey diyemezsin bu bir ülküdür. ama "diriliş" mantığında olmak geçmişte yaşamaktır ve hatadır.
liverpool anglosakson ocaklarına kayıtlı ingilizdir.

viktorya dönemini kim istemez ki? güneş batmayan imparatorluk. mısır senin, hindistan senin, bir dünya ülke senin kontrolünde, sömürdükçe sömürüyorsun, dünya sana çalışıyor adeta...

viktorya dönemini istemeyen ingilizin aklına şaşarım.

ama sakın osmanlı'nın son dönemleri ile viktorya britanyasını karşılaştırmaya kalkmayın, çok komik olur.

yalnız burada viktorya, viktorya diyoruz, aklınıza victoria's secret mankenleri falan gelmesin, karı çok tipsiz baştan uyarayım.
görsel
yıkılıp gitmiş olan sovyet halklar cenneti(!)nin hayalleri içinde yüzen mala benzer.
Kanıt gösteremesem de var olduğunu bildiğim ingilizdir. (Osmanlıcı değilim.) Dünyanın her yerinde geçmişe dönük yaşayan insanlar var.