bugün

italya'nın en gezilesi şehirlerindendir. floransa: refah seviyesi inanılmaz yüksek olan toskana bölgesi'nde bulunurken, roma: lazio bölgesi'ndedir, venedik ise: veneto bölgesindedir.

sırasıyla,

venedik: kuşkusuz dünyanın en büyüleyici şehridir. yüzlerce meydan, saray ve kanalları bulununan şehir, italya'nın turizm başkentidir. gezilesi yerleri: Palazzo dei turchi sarayı, herkesin aşık olduğu Canal Grande, son nefes köprüsü, fenice tiyatrosu, san marco kulesi ve yüzlerce meydan. pahalı bir şehir. turiste daha pahalı bizim ülkemizde olduğu gibi. e tabi insan sevgilisiyle giderse daha güzel olur bu şehire.

floransa: zamanımın çoğunu geçirdiğim şehir. ben pek sevmiyorum, ama entellektüel abi ve ablalar için dünya'da eşi benzeri yok. adım başı sanat galerisi, müze var. aynı zamanda italya'da soyluluarın şehri olarak bilinir. birçok soylu bu şehirde, malikanelerinde ikamet eder. italya'nın en pahalı şehri desem abarmış olmam. gezilecek yerleri: Signoria Meydanı, san lorenzo kiliseleri, boboli bahçelieri gezip görülecek başlıca yerleridir. gece hayatı sağlamdır. ventidue ve twice turistlerin gidebileceği en güzel eğlence mekanlarıdır.

Roma: italya'nın en kozmopolit şehridir. istanbul'un biraz daha ufağı, onun dışında hemen hemen nütün özellikleri aynı. ucuzda var, pahalıda. araştırıp bulmak size kalmış. görülecek yerleri: başta vatikan sarayı, Piazza Navona, vatikan müzesi, Sant'Angelo kalesi vs... inanının saymakla bitmez roma'da gezilecek yer.

bunlara ilaveten gidip görmenin şart olduğu iki şehir daha vardır: napoli ve genova.

edit: çok kastım, okuyun bi zahmet.
Severim.