bugün

her velinin ömründe en az bir defa gitmesi farz derecesinde olan toplantıların vazgeçilmez ve klişe diyaloglarıdır. veliler bir sınıfa tıkılır ve o sınıfın sınıf öğretmeni velilere bir seminer verir edasıyla başlar konuşmaya genelde hep aynı muahbbetlerin döndüğü bu toplantıların çıkışını merakla bekleyen talebeler de aynı sorularla sık boğaz ederler ebeveynlerini.

+ evet değerli veliler sizleri işinizden tatilinizden alıkoyduk kusura bakmayın.

- aman hocam est.

+ genel itibariyle ben sınıfımdan memmunum ama bi kaç kişi sınıfın düzenini bozuyor.

- ( veliler arasında bir tedirginlik aman bu benim veled mi acaba) söyleyin hocam kim?

+ahmet, kemal, ali. çocuklarda kafa var ama kullanmıyorlar.

- (kahrolalan veliler durumu düzeltmek için) evet hocam evde de böyleler bilmem ne yapacaz bunlarla.
(bkz: zekiler ama çalışmıyorlar)

''evet evet bu benimki kız.''
kayhan bey sizle çıkışta buseyle alakalı özel bir görüselim mümkünse
- tabi hocam ..hayırdır ??
yaa önemli bişey yok konusalım toplantı bitiminde .
-tamam hocam konusalım. gene kimle kırıştırdı acaba bizim kız ..bu iç ses toplantı bitimine kadar aralıksız olarak devam eder..eder..eder..
"Benimki de aslında zeki çocukta..." diye başlayıp bahane üstüne bahanelerin sıralandığı eve gelince:"Baba hakikaten söz,bu yazılılarda uçacağım"cümlesiyle uçuş yapılabilen klişelerdir.
(bkz: çok zeki ama çalışmıyor) *
+ Hakki bey oglunuz cok zeki cocuk ama hep akli haylazlikta. (Hoca cok yuklenmede sitemde)
- Evet hocam ne yapicaz bu keratayla bilmiyorum.
+ Sinifta 2 arkadasi var hep dersi kaynatmaya calisiyorlar.
- Vallaha hocam ben size havale ediyorum eti sizin kemigi benim.
+ Tesekkur ederim hakki bey. (Hoca amacina ulasir.)
öğretmen: (buraya velinin hoşuna gitmeyecek sözler gelecek) tabi yalnız unutmayalım; gençtir, olur böyle şeyler.
- Çocuğumun durumu ?
-Zeki ama çalışmıyor.
ikiye ayrılır. Not 70 üstü ise böyle devam etsin. 70 altı ise daha calışması lazım gibisinden gereksiz formalite.
zeki ama çalışmıyor klişesi zirveyi zorlar.
gercekten cok akilli bir cocuk biraz oturup calissa yapar.