bugün

erzurum vali yardımcısının istiklal marşını okutmama durumu.

(bkz: http://www.mynet.com/habe...marsini-okutmadi-892109-1)
genelgesi olan bir şeyi uygulatmıştır.
(bkz: onun da sırası gelecek)

Bir gün bu ülkede Türküm demek yüz kızartıcı suç sayılacak, durmak yok koşar adım devam.
bundan sonra toplantı vs. de biri ayağa kalkın ben geldim lan derse eğer şunu demeliyiz :

- ne o erzurum'a vali yardımcısı mı oldun ?

evet yeni deyimimiz hayırlı uğurlu olsun. güzel günlerde kullanılır inşallah..

(bkz: erzurum a vali yardımcısı olmak)
'' 1 — millî sınırlar içinde bulunan vatan parçaları bir bütündür. birbirinden ayrılamaz (bildiri, madde 6; tüzük madde 3'ün açıklaması: tüzük ve bildiri’nin l’inci maddeleri lûtfen okunup incelensin…)

2 — her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı ve osmanlı hükûmeti’nin dağılması halinde, millet topyekûn kendisini savunacak ve direnecektir. (tüzük madde 2 ve 3; bildiri, madde 3)

3 — istanbul hükûmeti vatanı koruma ve istiklâli elde etme gücünü gösteremediği takdirde, bu gayeyi gerçekleştirmek için geçici bir hükûmet kurulacaktır. bu hükûmet üyeleri millî kongrece seçilecektir. kongre toplanmamışsa bu seçimi heyet-i temsiliye (38) yapacaktır. (tüzük, madde 4; bildiri, madde 4)

4 — kuva-yı milliye’yi (39) tek kuvvet olarak tanımak ve millî iradeyi hâkim kılmak esastır (bildiri, madde 3).

5 — hristiyan azınlıklara siyasî hâkimiyet ve sosyal dengemizi bozacak imtiyazlar verilemez (bildiri, madde 4).

6 — manda ve himaye kabul olunamaz (bildiri, madde 7).

7 — millî meclis’in derhal toplanmasını ve hükûmetin yaptığı işlerin meclis tarafından kontrol edilmesini sağlamak için çalışılacaktır (bildiri, madde 8) '' kararlarının alındığı erzurum kongresi'nin düzenlendiği ilde yapılabilecek en aşağılık davranıştır.
güncel Önemli Başlıklar