bugün

Gözleri yorması gibi çeşitli sebeplerle başıma gelen olay.
Yardım veya öneri için tarafımca açılmış bir başlık.
çocukluğundan beri, resimlere bakarak başlayıp, kitap okuma alışkanlığı ve keyfi edinmiş kişinin yaşadığı sorun.
ancak bazı zamanlarda pdf dışında bir yayın olmadığı için pdf' ye yönelmek gerekiyor. örneğin hiçbir yerde bulamadığım robert ressler' ın whoever fights monsters adlı otobiyografi ve araştırma kitabını sadece pdf olarak bulabilmiştim.
Pdf kitap mı olur lan zaten…kitap dediği kağıt kokacak.
pdf ye bir zorunlu olmadıkça bakmayın bir süre.
kitabın kokusu mevzuu laf olsun diye söylenmiş bir şey değil( bilen bilir)
kitabın ruhu var diycem, işi daha da çetrefilli hale gelecek, gerek yok.
severek ve isteyerek okuduğunuzda zaten o mevzuyu (ruh, koku vs) kendi nisbetinize göre yakalamış olacaksınız!

mütefekkir salih mirzabeyoğlu ''okuduğunuz yazarı arkadaşınızı seçermiş gibi seçin'' der!
ve marifetname adlı eserinde okuma bahsi üzerine şu ibareler yer alır,

''okuyorsan, ne karşındakileri susturmak ve bilgiçlik satmak için, ne her okuduğuna körükörüne inanmak, ne de konuşmalarına mevzu bulmak için oku.

kitap vardır, ancak tadına bakmak içindir;
kitap vardır yutulmak,
kitap vardır çiğnenmek ve özümlemek içindir…
başka ifadeyle; kimi kitapların ancak birkaç bölümüne göz atmalı, kimisini baştan sona şöyle bir okuyup geçmeli, pek azını da her ayrıntı üzerinde titizlikle durarak adamakıllı okumalı.''

ve mütefekkir s. mirzabeyoğlu'nun başka bir eserinde kitap okuma bahsi üzerine şu ithamları bana göre harikadır.

''güzel kitaplar, yazar için bir son, okuyucu için bir davettirler; suallerimize cevap vermezler.
bizde birtakım arzular uyandırırlar ve iştiyâklarımızı alevlendirirler.
yazar sözünü bitirince şaşarak farkederiz ki, hiçbir şey söylememiştir henüz..''
*
kütüphane üyeliği alabilirsin veya ikinci el kitaplara bak.
Ekran parlaklığını azalt, mavi ışık filtreleyici uygulamalar veya ayarlar olabilir. Kitapların çogu saman kağıdı olduğu için gözü yormaz, beyaz parlak sayfalı kitaplarda da aynı sorun yaşanılabilir...
güncel Önemli Başlıklar