bugün

aslı uyusturucunun kolaylikla birakilabilecegini zannetmek olacaktı, hatta zanneden insan diyecektim fekat hiçbir türlü sığdıramazdım onu, dedim ben de böyle eylemden gideyim falan fistan.

--spoiler--

insanın en büyük yanılgılarından olup ölümüne sebebiyet verebilecek durumdur, başlayanların çoğu da "fırt çeker bırakırım" diyerek başlar. arkadaş çevresi, "bi tane iki tane aldım baktım ki bağımlı olmuşum aa!" hikayeleri yalandır. arkadaş çevresi elbette etkilidir fakat kişi kendisi merak etmeden başlamaz uyuşturucuya, "nasıl acep?" demesinin sebebi arkadaşlarından görmesi değildir. meyilliyse arkadaşları bir ihtimal yoluna çıkmışlardır; ama bugün olmazsa 2 yıl sonra o çocuk deneyecektir o mereti, ha kendine hakim olursa, akıllı biriyse kullanmaz bırakır. her neyse, bu yol çok karışıktır; işin ucunda elbette ki merak vardır, arkadaşın da etkisi vardır. meraklı olmayan, istemeyen adam zaten çevresinde o olayı fark edince hemen uzaklaşır. uzaklaşmayıp da başlayan insan "arkadaşlarım başlattı" derse hıncaldır uluçtur, içten içe sevinmiştir diye düşünmekteyim ben "hobarey burda hap falan var lan" diyerek, öyledir de muhtemelen.

uyuşturucuyu sigarayla veya diğer basit hastalık haplarıyla karıştırmanın sonucunda da yaşanabilir; almayan insan ne olduğunu bilmez çünkü. en basidinden, kolakoliktim ben mesela. kolakolik olmak ne lan? kola isteyince canım, gidip su içerdim; bir hafta sonra geçti. hala çok isterim içmeyi falan ama bir şekilde duruyor, sonra da vazgeçiyorsun yani. sigara mesela. çok daha zordur koladan, ama şöyle eline alıp kırdı mı onları, içmeyince neler olacağını düşünür bir de gaza gelirsen; halısahada koşacağın alanı artıracağının hayalini kurarsan, hepsini bırakırsın evelallah. sigarayı bırakmak da bir gündür, son sigaranı içtin; sonra kırdın hepsini attın pakedi. sigara bitmiştir.

uyuşturucu öyle değil işte genç adam, başlamayacaksın asla. kolada, sigarada kimyasal yoktur. ağız dolusu siktir lan dediğini duyar gibiyim. evet uyuşturucunun yanında kolanın, sigaranın kimyasalı falan yoktur hoca; ben sana o kadar diyorum. uyuşturucu alıyorsan, götüne atom bombası sokuyorsun demektir, öyle bi' kimyasal düşün mna koyim. senin farkına varamayacağın kadar orospu işler bu uyuşturucu. bağımlı mıyım, etkisini gösterdi mi, ben bunu aldım mı şimdi ne bok yiyecem sorularının hiçbirini cevaplayamazsın. bağımlı ol, al hapı; yine anlayamazsın lan bazen, "aha bak gösterecek şimdi etkisini. ooo, yok lan göstermedi. ehiehe" tipi geyikler yapabilirsin kendinle. olmuyor hoca, beyin kabul etmiyor. uyuşturucu adamı peşinde gezdirir, kafan olmuş bir, o halde gezersin; niye aldığını, niye istediğini bilmeden hapa ota toza koşarsın. bırakacağım diye düşündüğün an aklında şimşek çakar, atmayı denersin. atamazsın, ama oldu ki attın; o "kafa" hal ile "ben bunu bırakacağım, bir daha almayacağım" fikri beyninde tutunamaz; tekrar alırken "aa bırakcaktım lan unutmuşum" dersin.

böyle orospudur bu, aman.

--spoiler--

sözlüğü yasal açıdan zor durumda bırakmasın bebeğim, kendi hikayem değil bu. şayet bu pisliğin bağımlısı olsa idim, burada gençleri bilgilendirmek yerine hangi adamın daha çok para vereceğini düşünürdüm değil mi?
(bkz: yarraklara yan basmak)
önce başlama nedenlerine bakmak lazım
Sadece seviyesi düşük insanların kafa yapmak için kullandıkları yöntemlerdir.
acınası bir aile düzenleri vardır yada çok parası olduğu için harcayacağı yeri yoktur.
sevgilisinin gözüne girmek için kullanacak kadar kendisine güvenmeyen insanlardır.
eee tabiki bu adamlar sonuç olarak bunu kolayca bırakacağını sanar ama asla bırakamaz, tahminen 35 yaşını görmeden tuvalette leşi bulunur.