bugün

Başlıktaki cümleyi yıllar önce aylık bi dergide görmüştüm ve süper söz die ajandama kaydetmiştim hemen.Ne kadar doğru bi cümle idi..Yıllar öncesi çocukluğum , gençliğim aklıma gelivermişti bu cümle ile. Küçük bir ilde doğmustum ve halen o şehirde yaşıyorum.Hatırlıyorumda bi kitap almak öyle büyük bi lükstiki o dönemlerde...Kütüphaneye kaydımı yaptırmıştım böylelikle daha bol kitap okuyabilecektim. Okudumda..Bazen okuyacak bir şey bulamadığımda memur olan babım taksitle! aldığı ansiklopedileri okuduğumu bugün buruk bir tebessümle anımsıyorum. Hani hayat pahalılaşıyor deniyor ya ben buna inanmıyorum artık sanki herşey daha ucuz , kitaplar bile. Kitap okumanın ufku genişlettiğini, hayal gücünü geliştirdiğini, türkçemizi daha iyi konusmamızı sağladığını düşünüyorum. Bilirsiniz best seller olan kitaplar vardır , tutulur tutulmaz bi kaç ay sonra filme alınır(asla kitaptaki orjinalliğine sadık kalınmayarak üstelik) ve biz çabuk tüketen bi toplum olarak hemen o kitabı okumak yerine filmini izlemeyi tercih ederiz.E böylesi çok kolay tabi 500 sayfa oldu sana 1.5 saatlik görsellik. Evet filmede çekilsin elbette ama filmi izlersiniz biter oysa bi kitabı elinize aldığınızda kahramanlar özünüzde canlanır, konunun geçtiği mekanlara yolculuk yaparsınız, bi nevi hayalgücünüzün sınırlarını zorlarsınız ve bu tadı başka hiçbirşeyde bulamazsınız inanın bana.

Kitap okuma alışkanlığımın çocuklarımada geçmesini çok istedim, büyük oğlumda bunu başaramadım . Hatta sizinle bir anekdot paylaşayım..Oğlum ilkokul 3. sınıfa gidiyor; ah be oğlum bu yaşımda hala kitap okumaya çalısıyorum bendende utanmadın dedim. Kızım henüz 4 yasında o dönemler hemen eline bir kitap aldı ; bak anne ben utanıyorum dedi. ikisi içinde elimden geleni yaptığıma inanıyorum, ama başarılı olabildim mi? Hayır, sanırım bu içten sevmekle alakalı birazda .

Elimden geldiğince , bütçem elverdikçe kitap almaya devam ediyorum, bütçemin yetmediği durumlardada kiralama usulu çalışan bi sahafım var (şükürler olsunki..) oradan dilediğim kitabı sadece 10 tl ye kiralayıp, değiştirebiliyorum. Yani sadeec 10 tl ye yüzlerce kitap okuma şansım oluyor bu konuda kendimi şanslı hissediyorum.

Herkesin bir hayali vardır; ev, araba, kariyer vs.. benim hayalim ise bir gün çok zengin bir kişisel kütüphaneye sahip olmak, umarım bunu başarabilirim. Lütfen okuyalım ne kadar çok okursak o kadar iyi anlarız , o kadar iyi anlatırız , kendimizi ifade edebiliriz.

BOL KiTAPLI GÜNLER DiLEĞiYLE... Hoşçakalın
kitap okudukça televizyonun ne kadar boş olduğunu ve vakit kaybı olduğunu daha iyi anlıyorum.