bugün

yere tükürmemek.
'Bilmiyorum' diyebilmek.

Bu yüzden çoğu zaman bilinçli saçmalarlar.
Arabalarının egsozlarının yanına nazar boncugu takmamak.
bozulan cihaza vurmak veya açıp kapatmak yerine ne yapmak.
bir gün yurtdisindan cankaya kösküne bir devlet baskani, mustafa kemal'in misafiri olarak gelmis.
neyse ikramlar filan yapilirken garsonun teki misafirin ve atatürk'ün önünde elindeki tepsiyi düsürmüs.
garsonun cok mahcup oldugunu gören atatürk:
'su millete her seyi ögrettim ama usakligi ögretemedim.' demis.
teşekkür etmesini bilmemek.
kaldırımda yürümek. Bunu öğrenebilirsek çok ileriye gidebiliriz.
bilim.bilimi pek önemsemeyiz.
atalarına saygı duymamak, sahip çıkmamak.
boyalıdır dokunmayın. yazan yerlere dokunmamak.
hizmet etmek, baş eğmek, diz çökmek. hiç de öğrenmeyecek.
öğrendiği şeyleri yazmak daha kolay olur. ama yinede öğrenmediklerine bir kaç örnek verelim; medeniyet, demokrasi, eşitlik, adalet, siyaset..... çok uzunmuş yahu burada bıraksak iyi olacak.
dizilere inanmamak.
beğendiği parti yoksa boş oy atılabileceklerini bir türlü anlamamak üstüne üstlük var olan en satıcı partiye oy vermektir.
resmi olmak.
sürüye katılmaktan uzak kalamamaları başlıca problem. tavır koyamamaları, gözlemleyememeleri, güdülmeleri... bunların hepsi birer sıkıntı.
uşaklıktır . Atatürk bize öğretemedi bütün dünyada böyle bilsin .
uşaklıktır, yersen.
yabancı dildir efendim. Sokaklarda ingilizce bilen insan bulmak neredeyse imkansız gibi bir şey...
"lütfen" demeyi öğrenemediğimizi sanırız ama küçük bir ayrıntıyı hep atlarız.
biz aslında lütfen demeyi konuşmayı ilk söktüğümüz andan itibaren biliriz. biz de lütuf etmek ya da ettirmek bir ekle sağlanabilir. -misin/misiniz? bu ekleri kullandıktan sonra "lütfen" demenin hiç bir lüzümu yoktur.
biz yalnızca -misiniz? ekini kullanmayı öğrenemedik.
yaya'ya saygı duymak.
insanlara saygi, bunu asla ogrenemeyecekler cunku kendilerini tum dunyanin ustunde, ulasilamaz goruyorlar. tabiki hepsi icin gecerli degil bu ama turk irki kadar kibirli baska bir millet gormedim ben.

bak simdi bu gercegi bile kabul edemeyecekler, neyse gelsin eksiler.
totosu sıkışınca hemen imana bağlamak.
kürt deyince ülkenin bölünmeyeceğidir.
bir kadın ile bir erkeğin arkadaş olabileceği gerçeğini asla öğrenemedik...

12-35 yaş arası kişi karşı cinsle ile konuşuyorsa kafede oturup çay içiyorsa hatta arkadaş ortamında denk gelse dahi arkadaş çevresi tarafından 'anlayalım yani' anne ve babası tarafından 'kimlerden ve çalışıyor mu?' sorusuna muhattap olursunuz...

edit:helal-haram noktasında yorum yapmıyorum. ama abartıya kaçıp olayı yavşatmamak gerektir.