bugün

peygamber efendimizin (s.a.v.) türklerle ilgili olarak söylemiş olduğu hadislerinden biridir. Türkler bildiğiniz gibi osmanlı imparatorluğunu kurararak yüzyıllarca dünyaya hükmetmiş, olaylarda söz sahibi olmuştur. Böylece islam dinini yaygınlaştırmışlar ve sahiplenmişlerdir.

bu güne baktığımızda, türkiye son elli yılın en aktif dış politikasını gerçekleştirmektedir.dış dünya basını da türklerin etkili olacağına dair senaryolar üretmeye başladı.son israil örneğinde de buna benzer öngürüler artmış durumda. yalnız bunun birkaç yüzyıl sonra tam anlamıyla gerçekleşeğini tahmin ediyorum.

edit:sözün peygamber efendimizce (a.s.) söylendiği iddia edilmektedir.bir yazar arkadaşımızın dediği gibi; yüzde yüz hadistir demiyorum.
o da kıyametten kısa bir süre önce gerçekleşecektir.*
verilere ve dış haberlere göre bu şekilde devam eden politikalar sonucunda 2050 yıllında ki büyük savaştan sonra ayakta kalan 3 devletten biri olan türkiye için yazılan senaryodur.
(#126745)
güvenli bir hadis olduğundan şüpeli olduğum cümledir.
böyle bir hadis yok bildiğim kadarıyla. ama kuran-ı kerim'de yahudiler için geçer bu söz.
herhangi bir güvenilir hadis kitabında geçmeyen sözdür.
kaynağı belli olmayan hadistir.

edit: her duyduğunuzu hadisi şerif diye aktarmayın. madem hadislere bu kadar riayet gösteriyorsunuz o zaman şu hadisi şerifi de bilmeniz lazım. şöyle ki:" kim benim söylemediğim bir sözü ben söylemişim gibi aksettirirse cehennemde yerini hazır etsin" *. aman dikkat yaniii...
aklını başına devşirir; bilimde, sanatta, teknolojide ileri gitmeyi kafasına koyarsa neden olmasın denilebilecek önermedir.
hadisten çok hurafeye benzeyen önermedir.
söylenmiş olsa da olmasa da umulandır!
bazılarının iyice gemi azıya alarak kuran'da yazıyor dedikleri saçmalık. işte bunu söylüyoruz, bir süre sonra uydurma hadisler din kabul edilmeye başlanıyor. yazıktır, günahtır. elif be te se'den beyni sulanmış cemaatçiler kendi dillerinden kuran okumaktan dahi acizler.

http://www.uludagsozluk.com/e/8339587/

hamiş: uyarım üzerine entry değiştirilmiştir. yanlışta ısrar etememek de güzel.
1. osmanlı devletinde hemen hemen tüm dünyaya hükmedildi. en azından herkes osmanlıdan korkuyordu.
2. si gelecekte olacak.
1. osmanlı dönemi.
2. tüm ülkelerin uzayı tamamen keşfedip, orda hayat kurduklarında, türkiye' nin dünyada tek ülke olarak kalmasıyla olabilecek durumdur.
kızıl elma ülküsü olarakta diyebileceğimiz cihan hakimiyeti; türklerin eline 2.kez, oğuz veya kıpçak boyu vasıtasıyla geçecektir.
kendimizi biraz daha zalim yaparsak on kez olacak olaydır.

(bkz: iyilikten maraz doğdu)
hadisin doğruluğu kesin deildir. bir türk olarak gururumuzu kabartsa da gözden kaçmaması gereken bir durum vardır. dini konulara hakim birisi olmamakla birlikte, bildiğim kadarıyla insanlar inanan ve inanmayan olarak ayrılırlar. ırkların birbirine üstünlüğü yoktur. bundan da bu tarz söylemlerin doğru olsa bile yakışıksız olacağı anlamı çıkarılır.
2 defa hükmedildi zaten. biri osmanlı zamanıydı, o dönem yıkılma ile son buldu. ardından atatürk devreye girdi. tüm dünya önünde önünü iliklemedi mi? ilikledi.
e problem ne yönetici kardeş? sen şu an yaşadığını hükmetmek olarak nitelendiriyorsan orası ayrı. peşkeş çekmek sağ sola hükmetmekse biz şu an dünyaya hakim bir milletiz.
boyle bir hadis yok dediler. Yani, bari kaynagini soyleseydiniz de, ona gore birkac kisiye sorardik bizde.
böyle bir hadisi hayatım boyunca hiç duymadım ama, hz. muhammed in türkler için, bu iddia edilen hadisle tezat oluşturabilecek, daha çarpıcı hadislerini sıkça duydum.

--spoiler--
Müslümanlar, Türklerle öldürüşmedikçe, kıyamet kopmayacaktır. Yüzleri kalkan gibi, üst üste binmiş (kalın) derili olan bu toplumla.... kıl giyerler."( Bkz. Müslim, e's-Sahih, Kitabu'l-Fiten/62-65, hadis no:2912; Ebu Davud, Sünen, Kitabu'l-Melahim/9 Babun fi Kıtali't Türk, hadis no: 4303; Nesei, Sünen, Kitabu'l-Cihad/ Babu Gazveti't-Türk...)
--spoiler--
başlık altında sürekli osmanlı devleti'nden bahsedilmiş fakat islamcı yazarlar attila'yı tanımıyor sanırım. (bkz: tanrı nın kırbacı)
bu adam değil miydi roma imparatorluğu'nun yıkılmasını sağlayan! bence dünya'ya hakim olan türklerden biri budur. ama mevzuyu hadisten önce ve hadisten sonra olarak değerlendirirsek osmanlı devleti'nin ilk hükmü gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz zannedersem.
Dunyaya hukmetmemize gerek yok. Kendimize hakim olabilsek yeterlidir aslinda.
"hangi türkler ?" ve "hangi dünya" sorularının yanıtlanmasından sonra ele alınacak kehanettir. tarihte asya, avrupa ve afrika'nın bazı kısımlarına hükmetmiş pek çok türk devleti vardır. bu arada dünyaya hükmetmek, tüm dünyaya hükmetmektir ki, sonradan keşfedilmiş olan amerika, avustralya, antarktika kıtalarına hükmetmiş hiçbir türk devleti ve hatta hiçbir devlet yoktur.
böyle bir hadis var mı, yok mu bilmiyorum. yalnız birileri hemen bu sözü günümüz türkiyesine uyarlamaya çalışmış ya helal olsun! davosta artistlik yapınca dünyaya hükmediliyo zanneden insanları bize göstermiş olan sözdür efenim.
doğruluğu merak edilen hadisdir.