bugün

bu cografyada kimsenin kalem oynatamamasini saglayacak olan ücgendir.

incirlik i kapatip, ülkeleri ucusa yasak bölge haline getirirler. sonra pkk nin üzerine giderek 11 saatte kuzey irak i temizlerler.

esatla bir olup, isid ve pyd yi de 4 saat gibi kisa bir sürede temizlerler.

not: ucusa yasak bölge yapilmasi, oraya gidecek yardimlari tamamen kesmeye yeterlidir. incirligi kapatmak da ayrica bir önlemdir.
bu hızla giderlerse 13 dakikada da fetöcü GS'yi kapatabilirler.
iranın olduğu üçgen, dörtgen, beşgen, amcan, yengen her türlü yapıdan uzak durmalıyız. Ruslara güven olur iranlılara güven olmaz.
türkiye nasıl oldu da bu üçgenin içinde yer buldu pek anlam veremiyorum çünkü son 200 yıldır bu iki devletle de çıkar çatışması içinde. bu üçgen gelip geçici değil kalıcı olursa gerçekten de bölgede taşlar yerinden oynar oyun kurucular değişir.

zira bu ülkeler misal rusya peşi sıra çin'i hindistan'ı türkiye peşi sıra sünni arap ülkelerini sürükleyerek bu çokgeni büyütürler. bu da bir doğu blogu anlamına gelir ki bu blogun kendi oyun alanında yani ortadoğuda batının top koşturmasına pek izin vereceğini sanmıyorum. bu da çok daha ciddi çıkar çatışmalarına ve hatta savaşlara yol açabilir.
(bkz: ben plana plan demem icraate koyulamadıkça)
Suriye esad ilede anlaşırsak süper olacak.

Suriye , terörden temizlenirse bizim için en iyisi olur.

Ülkedeki suriyelilerde ülkesine döner.her yönden iyi.
çok güzel olur.
atatürk de zaten öyle söylemiş.
sınır komşularımızla dost olalım, iyi geçinelim,
onlarla alış veriş yapalım.
bulunduğumuz coğrafyada hep birlikte
güçlenelim.
amerika' nın binlerce kilometreden
gelip de bölgeye müdahale etmesini
hazmetmemeliyiz. keza avrupa nın da.
siz neden gelip de karışıyorsunuz
bizim sınırlarımıza.
pek mümkün olmayan bir üçgen.

bakın rkdşlr erdoğan ve hükümetin rusya'ya yanaşmasının nedeni türk ekonomisinin çökme aşamasına gelmesinden başka bir şey değil. rusya, türkiye'nin etrafındaki ülkeler içinde gsmh'si 1 trilyon doları aşan tek ülke ve ekonomik açıdan hayır getirebilecek tek ülke.

siyasi açıdan, yani suriye konusunda bir şey bekleyen yanılır. çünkü türk heyeti rusya'ya hareket edeceği gün halep'te teröristler full teçhizat ramuse'ye saldırıyordu. ruslar keriz değil. türkleri tanıyorlar.

rusya'nın türkiye ile yakınlaşmasında tek bir amacı var. o da ekim'de nato'nun karadeniz toplantısına kadar türkiye'ye gaz vermek. o gazla türkiye'ye nato'nun olası karadeniz manevralarını engelletecekler. ha türkiye yine nato ile iş yapmaya -bu kadar olandan sonra bile- devam edebilir. rusya bunu da düşündü. basının her şey normale döndü tezviratına karşın tüm normalleşme adımlarını uzun vadeye yaydı ve yıl sonuna kadar senetledi.

ben tayyip erdoğan'ın nato'dan uzaklaşacağını hiç düşünmüyorum. çünkü siyasi her krizden nato'ya nato'nun istediği bir taviz vererek çıktı. 7 haziran'da diyarbakır, adana ve batman hava üslerini abd'ye açtı; 15 temmuz ertesinde rusya aracılığıyla kendisine iletilen ışid'e hava operasyonu düzenlemesi talebini kabul etti.

hiç üçgenmiş, beşgenmiş, bunları beklemek faydasız. bu pirinç daha çok sular kaldırır, rusya ile çok karşı karşıya gelinir.
şu an bu üç devlet stratejik bölgesel müttefiklerdir, şartlar böyle gerektirmiştir, suriye'deki iç savaş ne kadar erken biterse türkiye için o kadar iyi olacaktır. ışid bitti, eğer bölge devletleri barzanistana yaptıklarını pyd için de uygularlarsa türkiye taraf değiştirdiği için bu savaştan kaybettiği halde daha fazla zarar görmeden masadan kalkabilir. akp eğer 2019'da giderse zaten yeni hükümet suriyelilerin gözünün yaşına bakmadan hepsini gönderir, böylece bataklıktan bir nebze uzaklaşmış oluruz. suriye düze çıkıp seçimler olmadan esad asla bir yere gitmeyecek, boşuna hiç kimse ağlamasın.